نخست‌وزیر عراق: عاملان حمله به عین الأسد هیچ وابستگی به عراق ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق امروز چهارشنبه 3 مارس گفت که مهاجمان به پایگاه عین الاسد هیچ گونه وابستگی به عراق ندارند و بازخواست از عاملان این حملات در راستای بالا بردن اعتبار و شان نیروهای امنیتی عراق است.

دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق به نقل از الکاظمی نوشت: «نیروهای خارجی به درخواست دولت وقت، وارد عراق شدند و در پی گفت‌وگوهای ما، تاکنون 60٪ آنها از کشور خارج شده‌اند.»

به گفته منابع امنیتی عراقی و غربی، چهارشنبه 3 مارس و در حالی که دو روز به سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق مانده، دستکم 10 موشک، پایگاه عین الأسد به مقر استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق اصابت کرد.

پس از این حمله، یک بمب کنار جاده‌ای نیز نیروهای ائتلاف بین‌المللی را درمنطقه الیوسفیه در جنوب بغداد هدف قرار داد.

به گفته منابع امنیتی، به دنبال حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، یک پیمانکار غیرنظامی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

وین ماروتو سخنگوی ائتلاف بین‌المللی برای پیکار با تروریست‌ها در عراق در توئیتی نوشت: «ده موشک در 3 مارس 2021، حدود ساعت 7:20 بعداز ظهر، پایگاه نظامی عین الاسد را که مقر حضور نیروهای ائتلاف است، هدف قرار دادند.»

او افزود: «نیروهای امنیتی عراق، تحقیقات را به پیش می‌برند.»

شایان ذکر است که واشینگتن، اغلب حملات مشابه را به جناح‌های مسلح وفادار به ایران نسبت می‌دهد.

موشک‌های ایران

آسوشیتدپرس به نقل از ارتش آمریکا نوشت: «پایگاه عین الاسد هدف 10 موشک قرار گرفت اما گزارشی از تلفات در دست نیست.»

هسته اطلاعات امنیتی عراق نیز به نوبه خود اظهار داشت، موشک‌هایی که به پایگاه عین الاسد اصابت کردند، از نوع «گراد» بود. منابع امنیتی غربی به فرانس پرس گفتند: موشک‌هایی که چهارشنبه 3 مارس، پایگاه عین الاسد در غرب عراق را هدف قرار داد، از نوع «آرش» ساخت ایران بود که بزرگتر از موشک‌هایی است که معمولاً مواضع غربی را هدف قرار می‌دهند.

منابع پلیس عراق افزودند که یک موشک انداز در منطقه البغدادی در حوالی پایگاه عین الاسد پیدا شده‌است. به گفته همین منابع، کامیون حامل موشک انداز، کاملاً سوخته ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید