نازنین زاغری به زودی آزاد می‌شود.. همسرش از دیپلماسی انگلیس به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد راتکلیف همسر زندانی دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی نازنین زاغری-راتکلیف که قرار است پس از پایان حکمش در هفته آینده، آزاد شود، گفت که بازداشت پنج ساله یک مادر انگلیسی در ایران "لکه‌ای برای دیپلماسی انگلیس" است.

نازنین زاغری کارمند «بنیاد تامسون رویترز» که شاخۀ فعالیت‌های بشردوستانۀ خبرگزاری رویترز است سال 2016 در تهران بازداشت و به اتهام توطئه برای سرنگونی دولت ایران به پنج سال زندان محکوم شد. حکم او قرار است 7 مارس پایان برسد. زاغری همواره چنین اتهامی را رد کرده و بر بی‌گناهی خود تاکید داشته است.

همسر این زندانی دو تابعیتی در گفتگو با روزنامه «ایونینگ استاندارد» بریتانیا، گفت: «این یک لکه در دیپلماسی انگلیس است و به وضوح گروگانگیری ایرانی خشم آور است.»

ریچارد راتکلیف گفته است که او پنج سال گذشته را «در تلاطم امید و ناامیدی» سپری کرده است زیرا همسرش در ایران مانده است.

زاغری هنگام سفر برای معرفی دختر خردسالش، گابریلا، به والدینش در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر شد. گابریلا اکنون به مدرسه می‌رود و روزهایی را که به خانه می‌آید برای دیدار با مادرش «شمارش معکوس» می‌کند.

ریچارد راتکلیف ادامه داد: «گابریلا تقویمی دارد که هر روز روی آن خط می‌کشد.» او در این مدت تجربه‌ زیادی داشته که بارها به او گفته شده «مادر به خانه می‌آید» و «نیامده است.»

خانواده نازنین زاغری‌-راتکلیف سه‌شنبه 2 مارس با انتشار اطلاعیه‌ای یادآوری کردند که حکم پنج سال زندان این شهروند ایرانی–بریتانیایی 7 مارس به طور رسمی پایان می‌یابد. این اطلاعیه هشدار می‌دهد که جهان منتظر شنیدن اینخبر است که آیا حکومت ایران نازنین زاغری را آزاد می‌کند و به او اجازه می‌دهد که به خانه خود در بریتانیا بازگردد، جایی که همسر و دختر خردسال او در انتظارش هستند.

نازنین زاغری-راتکلیف 42 ساله از بهار گذشته به دلیل بحران ویروس کرونا از زندان خارج شده است و در خانه پدر و مادرش در تهران با پابند الکترونیکی در حبس خانگی به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید