مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی چالدران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی چالدران واقع در استان آذربایجان غربی جان خود را از دست داد.

به گزارش «مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان»، روز سه‌شنبه 2 مارس 2021، یک کولبر در حین بازگشت از ارتفاعات مرزی چالدران واقع در استان آذربایجان غربی بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر جانباخته «ابراهیم پورمحمد»، فرزند رضا، متاهل و اهل روستای «قره‌جه‌وران» از توابع شهرستان چالدران عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال 2020 به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل 36 کولبر (کارگر مرزی) و زخمی شدن 109 تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که 9 کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد 4 کولبر زخمی شدند و 5 کولبر جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید