فرانسه از ایران خواست تا براى از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ابتكار عمل از خود نشان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی کاخ الیزه، روز سه شنبه 3 مارس اعلام کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، به حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که تهران باید ابتکارات واضح و سریع را برای از سرگیری گفتگوها در باره توافق هسته‌ای 2015 ارائه دهد.

طبق بیانیه کاخ الیزه، مکرون در تماس با روحانی از تصمیمات ایران در نقض توافقنامه وین 2015 به شدت ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه الیزه آمده است: «پس از اینکه روحانی به تلاش‌هایی كه فرانسه طی سال‌های اخیر با شرکای خود برای دستیابی به راه حلی از طریق مذاكره انجام داده بود اشاره کرد، رئیس جمهوری فرانسه، از همتای ایرانی خود خواست تا ابتكارهای روشن و سریع برای از سرگیری گفتگوها میان همه امضا کنندگان توافق سال 2015 ارائه دهد».

در همین حال، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز سه شنبه گفت که پیش نویس قطعنامه‌ایی طی روزهای آینده برای انتقاد از تصمیم ایران برای محدود کردن همکاری با آژانس به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه می‌شود.

پیش از انتقادات فرانسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در وین برای بررسی گزارش‌های مدیرکل درباره افزایش تولید اورانیوم غنی شده و کاستن از همکاری‌های با آژانس، جلسه‌ای تشکیل داد گزارش‌هایی در روزهای اخیر مبنی بر آماده شدن اعضای شورای حکام برای صدور قطعنامه علیه ایران منتشر شده است.

از سوی دیگر ایران اعلام کرد که اقدام شورای حکام آژانس باعث از بین رفتن توافق اخیر با آژانس برای فعال ماندن دوربین های نظارتی آژانس تا سه ماه آینده خواهد شد. بر اساس این توافق در صورتی که تحریم‌های آمریکا لغو شود، ایران به آژانس اجازه دسترسی به محتوی این دوربین‌ها را خواهد داد در غیر این صورت گفته که اطلاعات آن را از بین می‌برد.

نتایج بررسی‌های شورای حکام قرار است تا پایان این هفته اعلام و سپس به شورای امنیت ارائه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید