ظریف: کره جنوبی هنوز مجوز آزادسازی پول‌های ایران را از آمریکا نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران چهارشنبه 13اسفند در گفتگو با «خانه ملت» درباره آخرین وضعیت دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی اظهار داشت: طرف کره‌ای تلاش دارد که مجوزها را از آمریکا برای آزادکردن پول های بلوکه شده ایران در کره دریافت کند. وی ادامه داد: کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو اعلام می‌کنند که پیگیر موضوع هستند.

پیش از این علی ربیعی سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه 5 اسفند اعلام کرده بود که با کشورهای ژاپن و کره جنوبی برای دسترسی به منابع ارزی بلوکه شده ایران توافق شده است اما متعاقب آن وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای ابراز داشت که دولت این کشور برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران با آمریکا در حال مذاکره و رایزنی است.

پس از آغاز گفت‌و‌گوهای ایران و کره در رابطه با منابع مسدود شده ایران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار داشت: وزارت خارجه کره جنوبی بیانیه‌ای در این زمینه صادر کرده و شفاف ساخته که دارایی‌های بلوکه شده ایران در آن کشور تنها پس ازمشورت با آمریکا آزاد خواهند شد.

ناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران نیز دوشنبه 4 اسفند از توافق تهران با سئول در رابطه با «نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی ازمنابع ارزی مسدود شده ایران به مقاصد مورد نظر» خبر داده بود.

پس از آن گزارش‌هایی از توافق اولیه جهت جابجایی پول ایران در کره جنوبی از طریق یک بانک سوئیسی برای خرید برخی اقلام غذایی و دارویی مطرح شد.

مذاکرات ایران با کره جنوبی درباره آزادسازی یا امکان دسترسی به منابع مسدود شده پس از توقیف یک نفت‌کش کره‌ای از سوی ایران در آب‌های خلیج اتفاق افتاد. تهران کوشید تا از این طریق فشارهایی به طرف کره‌ای وارد کند. با این وجود، الگوی توقیف و به گروگان گرفتن کشتی‌ها از سوی ایران نه تنها به آزادسازی منابع ارزی منجر نشد بلکه با توجه به سخنان سابق مقامات ایرانی و اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران مشخص شد که ایالات متحده از طریق کشورهایی که منابع ایران در آنها مسدود شده در صدد اجرای الگوی «پول در برابر غذا و دارو» است. این الگو به مانند فرمول «نفت در برابر غذا» بوده که بر نظام پیشین عراق پس از جنگ با کویت تحمیل شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید