سویه «سوپر کرونا» در برزیل 3 برابر سریع تر انتشار می‌یابد!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سویه جدید ویروس کرونا در نسخه برزیلی خود یا آنچه که در رسانه‌ها «سوپر کرونا» نام گرفته، با توجه به عدم پاسخ به واکسن‌ها، وحشت عظیمی را به وجود آورده چرا که سرعت انتقالش، 3 برابر سویه اصلی است.

در پی پدیدار شدن دو سویه جدید در بریتانیا و آفریقای جنوبی، ویروس کرونا بار دیگر جهش یافت و این بار به سویه ترسناک‌تری از کرونا در برزیل تبدیل شد.

سویه جدید با توجه به مکان پدیدار شدن آن، «آمازون» نامگذاری شد که گمان می‌رود در برابر برخی واکسن‌ها، مقاوم باشد، اما برزیل اطلاعات بیشتری در مورد آن، ارائه نداده ‌است.

سویه جدید ویروس کرونا در ژانویه گذشته در 4 نفری که از برزیل وارد ژاپن شدند، کشف شد که از منطقه آمازون بودند.

یک گزارش تحقیقاتی نشان می‌دهد که این سویه جدید، مسئول 90٪ موارد ابتلا به کرونا در ایالت آمازوناس است و در سایر مناطق برزیل نیز شناسایی شده و در دیگر کشورهای جهان، انتشار یافته است.

دو گونه مختلف از سویه برزیل وجود دارد. خلاص شدن از نوع اول «پی 1» برای سیستم ایمنی به دلیل ساختار ژنتیکی‌اش، دشوار می‌باشد که مسئول ساخت پروتئین‌های شاخک‌های آن بوده که مانند چنگک برای رسیدن به سلول‌های انسانی عمل می‌کند. هرگونه تغییر در ساختارشان می‌تواند، چسبیدن آن‌ها را به سلول‌های انسانی تسهیل کند.

گونه دوم معروف «پی2»، در بردارنده موتاسیونی است که می‌تواند از پادتن‌ها بگذرد.

خطر این دو گونه در پروتئین شاخک‌های آن‌ها نهفته ‌است زیرا بیشتر واکسن‌های کرونا، به پروتئین شاخک حمله می‌کنند که ویروس از آن‌ها برای چسبیدن به سلول‌های انسانی استفاده می‌کند، در حالی که کار واکسن‌ها، آماده‌سازی بدن برای تشخیص پروتئین شاخک است تا سیستم ایمنی بدن بتواند ویروس را تشخیص دهد.

اگر پروتئین شاخک‌ها جهش یابد، بدن قادر به شناسایی ویروس نخواهدبود که در این صورت واکسن‌ها اثر بخش نخواهند بود و خطر اصلی همین است.
برآورد رویترز نشان داد که بیش از 114.71 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و مجموع مرگ و میرهای ناشی از ویروس، به دو میلیون و 648.600 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید