دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی از تنش‌ها در مأرب یمن خواستار آتش‌بس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد چهارشنبه 3 مارس 2021 ضمن ابراز نگرانی درباره تشدید جنگ در استان مأرب یمن، بالا رفتن تلفات و پیامدهای انسانی ناشی از ادامه درگیری‌ها بر ساکنان و آوارگان جنگی در منطقه خواستار برقراری آتش‌بس در این منطقه شد.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ رسمی یمن آنتونی گوتیرش دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه در گفتگوی تلفنی با معین عبدالملک نخست وزیر یمن «خواستار توقف کامل جنگ و پیوستن همه طرف‌ها به مذاکرات صلح شد».

گوتیرش ضمن تاکید بر اهتمام خود به اوضاع مردم یمن گفت:« مردم یمن ملتی بزرگوار هستند و به حمایت فوری و پایان دادن به جنگ نیاز دارند».

از سویی نخست وزیر یمن نیز با ذکر اولویت‌های دولت متبوع خود و چالش‌هایی که با آن مواجه است از جمله به وخامت اوضاع اقتصادی، فروپاشی ارزش پول ملی و پیامدهای آن بر اوضاع انسانی در این کشور اشاره کرد.

نخست وزیر یمن همچنین از درک گوتیرش درباره اولویت‌های فوری جهت حمایت از دولت، اقتصاد و ثبات پول ملی یمن به عنوان اساسی برای رسیدگی به بحران انسانی در این کشور ابراز قدردانی کرد.

معین عبدالملک گفت که از فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در یمن و برقراری صلح پایدار که به درد و رنج یمنی‌ها پایان دهد و ثبات و شکوفایی را برای یمن و منطقه به ارمغان آورد، قدردانی می‌کند.

نخست وزیر یمن همچنین بر ضرورت اتخاذ مواضع قاطعانه در مقابله با تنش‌آفرینی‌ها و جنایت‌های حوثی‌ها علیه غیرنظامیان و آوارگان جنگی در استان مأرب یمن تاکید کرد.

بنا به خبرگزاری یمن طی تماس تلفنی میان دبیرکل سازمان ملل و نخست وزیر این کشور به اوضاع سیاسی، انسانی و تنش‌های نظامی مستمر شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی پرداخته شد که طی آن حوثی‌ها به طور مکرر آوارگان جنگی و غیرنظامیان را در مأرب هدف قرار داده و به مناطق مسکونی در پادشاهی سعودی حمله می کنند.

در این راستا همچنین به مواضع و خواسته‌ها از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی برای مقابله با این اقدامات حوثی‌ها نیز پرداخته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید