حسن روحانی: لحن دولت جدید آمریکا عوض شده اما هنوز تحریم‌ها پابرجاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نشست صبح چهارشنبه 13اسفند هیات دولت اظهار داشت که در شرایط جدید لحن دولت آمریکا تا حدودی نسبت به دولت پیشین تغییر کرده است.

او با اشاره به برخی گام‌های متفاوت دولت جو بایدن نسبت به دولت پیشین آمریکا، ابراز داشت که دولت کنونی نامه‌ای که دولت قبل به سازمان ملل فرستاده بود(درخواست فعال کردن مکانیزم ماشه) را پس گرفت.

با این وجود روحانی تاکید کرد: در زمینه «تحریم» که مسئله اصلی ما است هنوز هیچ قدم جدی از سوی دولت جدید آمریکا برداشته نشده است.

اشاره روحانی به ادامه سیاست «فشار حداکثری» آمریکا است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای بر ایران اعمال شد. تهران انتظار داشت با ورود جو بایدن به کاخ سفید که بر «رویکرد دیپلماتیک» در تعامل با تهران اصرار می‌کرد به تحریم‌ها علیه ایران خاتمه داده شود.

اما دولت جدید آمریکا با آگاهی از اهمیت سیاست فشار حداکثری و بر خلاف انتظار تهران تلاش کرد از طریق هماهنگی با متحدان اروپایی و بازگشت به نهادها و پیمان‌نامه‌های بین‌المللی به رفع کاستی‌های دولت پیشین در رابطه با چگونگی تعامل با ایران بپردازد.

برخی ناظران و مقامات ایرانی سیاست بایدن در برابر تهران که بر اساس «اجماع جهانی» و «هماهنگی با متحدان» قرار داد را خطرناک‌تر از «سیاست های یکجانبه» ترامپ به شمار آورده و رویکرد دیپلماتیک دولت جدید آمریکا را «دام دیپلماسی» توصیف کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید