اقدامات یک جانبه گرایانه ایران در ارتباط با میدان‌های مشترک نفتی با عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه 3 مارس در سخنانش در نشست هیئت دولت فاش کرد که کشورش، تولید نفت را در زمینه‌های مشترک با عراق؛ بویژه تولید نفت در میدان غرب رودخانه کارون را 5 برابر افزایش داده‌است که به معنای نادیده گرفته شدن حقوق طرف عراقی و موضع این کشور است.

روحانی در سخنان خود مدعی «دستاوردهای» مختلف دولتش شده و افزود که این لیست، شامل افزایش تولید در میدان‌های مشترک نفتی با عراق است که در اشاره به افتتاح فاز دوم تولید نفت است که دوشنبه گذشته در یکی از میدان‌های نفتی بدون نام بردن از آن، آغاز گردید.
روحانی گفت: «در ابتدای دولت یازدهم برداشت از میدان مشترکی که روز دوشنبه به افتتاح رسید، صفر بود اما در دولت یازدهم، اقدامات لازم در این زمینه را آغاز کردیم و برداشت از این میدان را در اوایل سال 96 به 30 هزار بشکه و اخیراً به 65 هزار بشکه در روز رساندیم و این بازستانی و حفظ حقوق مردم است.»

او افزود: «جنبه اقتصادی و ایجاد اشتغالش سر جای خود اما از طرف دیگر این موضوع، حق مردم است و این مسئله مهمی است که ما حقوق مردم را باز بستانیم و حفظ کنیم. در غرب کارون(منطقه اهواز) هم برداشت ما پنج برابر شده است.»

5 میدان مشترک نفتی میان عراق و ایران

عراق و ایران، 5 میدان مشترک نفتی در آن سوی 1458 کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور دارند که بیشتر آنها در جنوب منطقه نفتی اهواز واقع شده‌است.این میدان‌ها عبارتند از مجنون، ابو غرب، بزرکان ، فکه و نفت خانه. طبق برآوردهای رسمی عراق، ذخایر این میدان‌ها بیش از 95 میلیارد بشکه است.

ظاهرا ایران علیرغم اختلاف نظر با بغداد بر سر تقسیم میدان‌های مشترک، اقدامات یک جانبه را در پیش گرفته و آنچه امروز روحانی فاش ساخت، نشان می‌دهد که ایران مصمم است فارغ از موضع عراق، سرعت توسعه این میدان‌ها را افزایش دهد.

جهانگیر بورهنک مدیرعامل شرکت نفت و گاز آروندان ایران در 15 آگوست سال 2020 ، اعلام کرد که 60٪ از تولید نفت شرکت، از منطقه غرب رودخانه کارون از طریق میدان‌های مشترک با عراق انجام می‌گیرد و چشم انداز آینده برای تولید این شرکت، یک میلیون بشکه در روز است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بورهنک افزود: در شرایط رقابت با عراق در استخراج نفت خام سبک و سنگین، ممکن است در آینده، میزان استخراج از میدان‌های مشترک با عراق، 70 درصد افزایش یابد.

اختلافاتی با عمر چندین دهه

براساس تارنمای «رووداو»، گزارش‌های سال 2012 نشان دادند که حجم نفت عراق که ایران از میدان‌های مشترک استخراج می‌کند، به 130 هزار بشکه در روز از 4 میدان در سال 2012 رسیده‌است و ذخایر این میدان‌ها بیش از 95 میلیارد بشکه است.

به نوشته این سایت، اختلافات نفتی عراق و ایران به دهه چهل قرن گذشته بازگشته و میانجیگری بین‌المللی و سازمان ملل نیز موفق به حل آن نشد، زیرا تهران اصرار دارد که این مناطق را با عراق تقسیم کند، علیرغم اینکه بیشتر این پنج میدان مشترک مجنون، ابوغرب، بزرکان، فکه و نفت خانه در داخل خاک عراق قرار دارند.
.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید