هشدار 2 هزار کارشناس نظامی و اطلاعاتی اسرائیل به بایدن درباره بازگشت به توافق هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو هزار کارشناس نظامی و اطلاعاتی به همراه تعدادی از مقامات کنونی اسرائیل، روز دوشنبه 1 مارس 2021 با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به بازگشت احتمالی واشینگتن به توافق هسته‌ای با ایران هشدار دادند.

در این پیام هشدار دهنده که به امضای 2 هزار شخصیت نظامی و اطلاعاتی اسرائیلی رسیده است، «بازگشت به توافق هسته‌ای» با ایران به مثابه یک تهدید وجودی برای اسرائیل تلقی شده است.

در این پیام همچنین تأکید شده که «بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران یک رقابت بزرگ تسلیحات هسته‌ای را در منطقه آغاز خواهد کرد».

منع دستیابی ایران به سلاح اتمی با توافق برجام یا بدون آن

پیشتر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحب‌ای که در تاریخ 25 فوریه با شبکه 13 تلویزیون این کشور انجام داد، گفت:«به جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا اطلاع دادم که در هر صورتی نخواهیم گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد».

نتانیاهو گفت: «به بایدن خبر دادم که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شوم؛ چه با برجام چه بی برجام».

نتانیاهو تاکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد که «رژیم تندرو و خصومت‌گر» ایران به سلاح اتمی دست یابد.

او گفت: «به هیج توافقی با رژیم تندرویی مانند رژیم ایران امید نداریم. همه آنچه در توان داریم را به کار می‌گیریم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند؛ چه توافقی در کار باشد و چه نباشد.»

در ماه فوریه همزمان با تلاش‌های دولت بایدن برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع ایران، تعدادی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری آمریکا از او خواستند که درباره برداشتن تحریم‌ها از روی ایران تجدیدنظر کند، زیرا که زیرا که تحریم‌ها اهرم فشاری برای منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

20 تن از نمایندگان کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست جان جاتکو نماینده جمهوری‌خواه نیویورک طی نامه‌ای از بایدن اعلام کردند که ایران بارها به حمایت از اقدامات تروریستی اقدام کرده و به شکل آشکاری از هر اقدام محدود کننده‌ای علیه برنامه هسته‌ای‎اش سرباز زد، لذا تلاش برای به دست آوردن دل تهران پیامدهای خطرناکی بر امنیت ملی آمریکا دارد.

نویسندگان این نام گفتند که «آمریکا باید به اعمال فشار سنگین بر رژیم ایران اقدام کند، زیرا که دلجویی از این کشور منجر به تغییر نخواهد شد … سیاست آمریکا ممانعت از ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران یا به دست آوردن از راه‌های دیگر است و تحریم‌ها اهرم فشاری برای منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

گفتنی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال 2018 از توافق هسته‌ای سال 2015 که میان ایران و کشورهای بزرگ منعقد شده بود، خارج شد و تحریم‌های سختی را علیه تهران اعمال کرد.

هدف کشورهای اروپایی از این توافق منع ایران از دستیابی به سلاح اتمی بود اما دونالد ترامپ معتقد بود که این توافق ناقص است و ایران را از دسترسی به سلاح اتمی منع نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید