سعودی متعهد شد 430 میلیون دلار به یمن کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در مراسم افتتاحیه کنفرانس کشورهای کمک کننده به یمن، عبدالله بن ربیعه ناظر بر مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان دوشنبه یکم مارس 2021 اعلام کرد پادشاهی عربی سعودی و در راستای طرح امسال پاسخ انسانی به یمن تعهد کرده تا 430 میلیون دلار کمک را به یمن اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) عبدالله بن ربیعه گفت که این کمک‌ 430 میلیون دلاری سعودی طی سال 2021 از طریق سازمان‌های بین‌المللی و موسسه‌های جامعه مدنی محلی و منطقه‌ای به مورد اجرا در خواهد آمد.

ربیعه در سخنرانی خود در برابر نمایندگان نزدیک به 100 کشور و دیگر طرف‌های کمک کننده گفت که سعودی تلاش کرده تا بدون تفرقه کمک‌هایی را به جامعه‌‌های نیازمند اختصاص دهد.

الربیعه گفت که سعودی پیشگام کشورهای کمک کننده به کشورهایی است که در دو سطح منطقه‌ای و جهانی نیازمند کمک هستند و در مقدمه این کشورهای نیازمند یمن قرار دارد.

او گفت:« ما امروز گردهم آمده‌ایم در حالی که یمن با بحران بزرگ انسانی مواجه است که بر دشواری‌ها و درد و رنج اقتصادی، بهداشتی در نتیجه پاندمی کرونا و عملکرد شبه‌نظامیان حوثی کودتاگر مورد حمایت ایران در دامن زدن به تنش ها و به ویژه در استان مأرب افزوده است.

الربیعه همچنین استان مأرب یمن را پیش از وقوع تنش‌های کنونی پناهگاهی امن برای آوارگان جنگی توصیف کرد و افزود که حوثی‌ها اکنون بر عملیات تروریستی خود افزوده و کشورهای منطقه را تهدید می کنند.

او همچنین خواستار موضع مصمم و قاطعانه جامعه بین‌المللی برای حمایت از مردم یمن و دست‌یابی به راه حلی پایداری جهت تحقق امنیت، ثبات و شکوفایی برای یمن و ملت آن و همچنین منطقه و کل جهان شد.

الربیعه در پایان سخنرانی‌اش بر اصرار پادشاهی سعودی برای حفظ امنیت و ثبات یمن و منطقه و پایبندی آن به همه تلاش‌ها برای دست‌یابی به راه حل سیاسی پایدار بر اساس مرجع‌های سه‌گانه شامل طرح ابتکار خلیجی و مکانیسم‌های اجرایی آن و نیز نتایج گفتگو‌های ملی و قطعنامه‌های ذیربط شورای امنیت و در مقدمه آن قطعنامه 2216 در تضمین محافظت از یکپارچگی ملی یمن و مردم این کشور تاکید کرد.

از سویی آنتونی گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه اعلام کرد که اوضاع انسانی در یمن در بدترین حالت‌ها است.

گوتیرش در سخنرانی خود گفت که «کمک‌های کشورهای همسایه در کاهش بحران انسانی نقش داشته است» او افزود که « به بیش از 3 میلیارد دلار برای کمک به یمن و متوقف ساختن گرسنگی در این کشور نیاز است».

شایان ذکر است پادشاهی عربی سعودی طی دوره 5 ساله گذشته به میزان 17 میلیارد دلار و 300 هزار دلار آمریکا به یمن کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید