رئیس بانک مرکزی ایران: درآمد نفتی کشور به کمتر از 20 درصد سال‌های معمولی رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس بانک مرکزی ایران با بیان اینکه درآمد نفتی در این کشور طی دو سال گذشته به کمتر از 20 درصد سال‌های معمولی رسیده است، تاکید کرد که تحریم‌ها بر عملکرد بانک مرکزی و سیستم بانکی در این کشور تاثیر زیادی گذاشته است.

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سه‌شنبه 2 مارس 2021 عبدالناصر همتی اعلام کرد که درآمد نفتی در این کشور طی دو سال گذشته به شدت کاهش یافته و به کمتر از 20 درصد سال‌های معمولی رسیده است.

او تاکید کرد که تحریم‌ها بر عملکرد بانک مرکزی و سیستم بانکی در این کشور تاثیر زیادی گذاشته است.

رئیس بانک مرکزی ایران گفت: «آنچه از سال 1397 تاکنون در حال رخ دادن است از نظر حجم دشواری‌ها به هیچوجه باهیچ دوره تاریخى قابل مقایسه نیست تا توفیق یا عدم توفیق کنترل تورم را بتوان ارزیابی کرد».

گفتنی است، بانک مرکزی ایران برای کنترل تورم اقدام به حراج اوراق بدهی، تامین ارز مورد نیاز واردات و بازبینی در سپرده قانونی کرد اما نرخ تورم ماهانه در ایران همچنان رو به افزایش بوده است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، در فصل اول سال 1399 رشد اقتصادی غیرنفتی برابر با 0.6- درصد بوده است.

در حالیکه پژوهش‌های اقتصادی نشان داده که استقلال بانک مرکزی و تورم رابطه مستقیمی باهم ندارند و ثابت شده که به عواملی از قبیل درجه توسعه یافتگی بازارهای مالی، ساختار درآمدی هر کشور و نحوه تأمین مالی کسری بودجه آنها بستگی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید