تاکید فرانسه بر حمایت قاطعانه از امنیت سعودی و ثبات منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه دوشنبه یکم مارس 2021 خواستار توقف فوری حملات شبه‌نظامیان حوثی به استان مأرب یمن و متوقف شدن فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده‌ آنها در منطقه شده و بر تعهد پاریس در حمایت قاطعانه از امنیت سعودی و ثبات منطقه تاکید کرد.

افزون بر آن وزارت خارجه سعودی گفت که حملات حوثی‌ها علیه مناطق شهری در سعودی نقض قانون بین‌المللی و تهدیدی علیه امنیت پادشاهی سعودی به شمار می‌رود.

وزارت خارجه فرانسه ضمن تاکید بر ضرورت تعهد سازنده حوثی‌ها به ایجاد برون‌رفتی از بحران یمن به حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به راه‌حلی فراگیر در این کشور اشاره کرد.

از سویی سفیر اتحادیه اروپا در سعودی یکشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی را محکوم می‌کند.

او گفت که « چنین حملاتی غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده و به ثباتی در منطقه دامن می‌زند و افق‌های دست‌یابی به راه حلی برای جنگ در یمن را به تاخیر می‌اندازد»، سفیر اتحادیه اروپا در سعودی همچنین تاکید کرد که « این حملات باید متوقف شوند».

از سویی وزیر خارجه بریتانیا نیز تاکید کرد که حملات حوثی‌ها علیه سعودی و استان مأرب یمن غیر قابل قبول است. او گفت این گونه حملات زندگی غیرنظامیان را تهدید می‌کند.

از سویی سفیر فرانسه در ریاض همچنین حمله شبه‌نظامیان حوثی با موشک‌های بالستیک‌ به ریاض پایتخت و حملات حوثی‌ها با پهپادهای انفجاری علیه دو شهر جازان و خمیس مشیط سعودی را محکوم کرد.

شایان ذکر است سرتیپ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی بامداد یکشنبه اعلام کرد که یگان‌های پدافند هوایی سعودی موفق شدند یک فروند موشک بالستیک که شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت ایران به سوی شهر ریاض پایتخت پرتاب کرده‌اند را سرنگون کنند.

سخنگوی ائتلاف افزود که ائتلاف همچنین توانسته 6 پهپاد انفجاری حوثی‌ها را که به طور عمد و سازمان‌یافته‌ای برای هدف قرار دادن منطقه جنوبی و همچنین شهرهای جازان و خمیس مشیط سعودی پرتاب شده بودند را رهگیری و منهدم کند.

ائتلاف عربی در بیانیه خود تاکید کرد که شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی به طور عمد اقدام به تنش‌آفرینی‌های خصمانه و تروریستی کرده و با موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

از سویی سرهنگ دوم محمد الحمادی سخنگوی رسمی اداره کل دفاع غیرنظامی سعودی اعلام کرد که تیم‌های دفاع غیرنظامی در شهر ریاض پایتخت به محل سقوط ترکش‌های موشک بالستیک حوثی سرنگون شده شتافتند.

الحمادی گفت که ترکش‌های این موشک بالستیک سرنگون شده بر محله‌های مسکونی در امکان مختلفی سقوط کرده است.

سخنگوی رسمی اداره کل دفاع غیرنظامی سعودی، گفت که در نتیجه انهدام و سقوط این موشک بالستیک و سقوط ترکش‌های آن در یکی از منازل مسکونی خسارت مادی وارد آمده اما خسارت‌های جانی یا مجروحیت در پی نداشته است.

این مسئول سعودی گفت که بنا بر تدابیر مورد اعتماد و پروتکل‌های تهیه شده به این حادثه رسیدگی شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید