آمریکا: در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای همچنان آماده گفت‌وگو با ایران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی مخالفت تهران با پیشنهاد اروپا برای برگزاری نشستی مشترک با آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران، ایالات متحده دوشنبه یکم مارس 2021 اعلام کرد که در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای همچنان آماده مذاکره با ایران است.

به گزارش خبرگزاری‌ها نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه به خبرنگاران گفت:«همچنان آماده ورود به روند دیپلماتیک معنی‌داری برای تحقق بازگشت متبادل به توافق 2015 درباره برنامه هسته‌ای ایران هستیم».

نید پرایس توضیح داد که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران بدون مذاکره میان همه طرف‌ها درباره جزئیات ممکن نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با تاکید این‌که واشنگتن رایزنی‌هایی را با هم‌پیمانان اروپایی‌اش انجام خواهد داد، افزود« درباره شکل این مذاکرات و روش آن سخت‌گیر نیستیم»

از سویی والی ادیمو نامزد پیشنهادی رئیس جمهوری ایالات متحده برای تصدی پست نایب وزیر خزانه‌داری آمریکا بر تعهد خود به اجرای قاطعانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روسیه و سایر کشورها تاکید کرد.

او در پاسخ به پرسش‌های برخی اعضای کمیته امور مالی مجلس سنا، گفت «ایران تا زمانی که گام‌های مناسبی را برای پایبندی به توافق هسته‌ای برندارد، نباید از برداشتن تحریم‌ها بهره‌مند شود».

شایان ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا سال 2018 تصمیم گرفت کشورش را از توافق هسته‌ای 2015 با ایران خارج کرده و تحریم‌ها و فشارهای حداکثرای را با هدف ممانعت از دست‌یابی ایران به بسلاح هسته‌ای بر این کشور اعمال کرد.

ترامپ توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران را ناقص و فاجعه‌بار توصیف کرد و تحریم‌های اعمال شده بر این کشور را بازگرداند.

در واکنش به این اقدام ترامپ ایران از پایبندی به تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای عقب نشسته و آنها را نقض کرد.

شایان ذکر است که جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا به شرط بازگشت ایران در ابتدا به توافق هسته‌ای و پایبندی آن به مفاد این توافق تاکید کرد که کشورش برای بازگشت به توافق هسته‌ای با تهران آمادگی دارد.

مقامات ایرانی چهارشنبه پیشنهاد اروپایی برای برگزاری نشست کشورهای مشارکت کننده در توافق هسته‌ای که ایالات متحده خواهان آن است را «زودهنگام» توصیف کرده و پیش شرط حضور در آن نشست را برداشتن تحریم‌های اقتصادی از سوی واشنگتن دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید