نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محوریت پرونده اتمی ایران برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه 1مارس آغاز می‌شود. به نظر می‌رسد موضوع اصلی این نشست، پرونده اتمی ایران و چگونگی تعامل با تهران به‌ویژه پس از کاستن از تعهدات برجامی خواهد بود.

ابن نشست که تا پایان هفته ادامه خواهد یافت نخستین نشست شورای حکام آژانس در دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن به‌شمار می‌رود.

نشست شورای حکام در شرایطی آغاز می‌شود که گزارش‌هایی از تصمیم آمریکا برای ارائه یک قطعنامه در محکومیت برخی رفتارهای ایران به‌ویژه «تولید اورانیوم فلزی» و «افزایش سطح غنی سازی اورانیوم» شنیده شده است. برخی منابع گفته‌اند که آمریکا پنج‌شنبه گذشته پیش نویس قطعنامه‌ای را توزیع کرد که از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

به نقل از بلومبرگ، رئیس جمهوری آمریکا گفته که اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام برگردد آمریکا نیز چنین خواهد کرد.

در همین زمینه، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران یک‌شنبه 28مارس در خصوص احتمال صدور قطعنامه علیه ایران درنشست شورای حکام هشدار داد. او تصریح کرد: در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای صادر کنند، ایران به آن واکنش نشان خواهد داد.

تفاهم اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در جریان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران انجام شد، فرصتی موقت به «رویکردهای دیپلماتیک» جهت مذاکره درباره پرونده اتمی ایران داده است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از سفر رافائل گروسی به تهران تصریح کرد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد بود.

ایران از اردیبهشت سال 1398 و به بهانه خروج آمریکا از برجام ضمن کاهش تعهدات برجامی خویش، به تولید محصولاتی با کاربرد نظامی مانند «اورانیوم فلزی» و توسعه تاسیسات اتمی اقدام کرده است.

پیشتر علی خامنه‌ای رهبر ایران در روز 19بهمن در دیدار با جمعی از فرماندهان ارتش ایران بیان کرده بود که ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. او تهدید کرد که ایران در صورت لزوم تا سقف 60 درصد و حتی بیشتر به غنی‌سازی اورانیوم اقدام خواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید