راغفر: بایدن از ترامپ خطرناک‌تر است؛ اراده‌ای برای تغییر در ایران وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین راغفر استاد دانشگاه در ایران با بیان این‌که سیاست‌های بایدن در تعامل با ایران از ترامپ خطرناک‌تر هستند، رویکرد گفتگوی دیپلماتیک دولت جو بایدن را تاکتیکی برای وادار کردن ایران به کوتاهی دانست و گفت: دولت جدید آمریکا به دنبال متقاعد‌کردن سایر کشورها است تا نشان دهد که در برابر خواسته‌های غیرقابل تحقق‌پذیر و عدم پذیرش احتمالی از سوی ایران، آمریکا تمام تلاش خود را انجام داد اما از ایران پاسخی دریافت نکرد.

بدون اعلام شرایط اضطراری اصلاحات ممکن نیست

این استاد دانشگاه که با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: اگر قرار باشد روند تخریب و تضعیف اقتصاد و جامعه در ایران متوقف شود ابتدا باید یک تصمیم‌ اساسی گرفته و «شرایط اضطراری» در کشور حاکم باشد چون بدون آن امکان اصلاحات وجود ندارد!

راغفر با اشاره به وجود فساد و رانت‌خواری در ایران و عدم وجود اراده برای اصلاحات واقعی اظهار داشت: برای اصلاحات نیز راه‌ حل وجود دارد منتها برخی‌ها نمی‌خواهند راه ‌حل‌های مشخص را اجرایی کنند.

تاثیر هولناک افزایش عمدی نرخ ارز

راغفر با اشاره به سخنان اخیر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران که گفته بود دولت به دلیل شرایط خارجی و تامین کسری بودجه قیمت ارز را بالا نگه داشته بود، یادآور شد: بارها گفتیم که خود دولت ارز را گران‌تر می‌کند که پیامد آن برای معیشت مردم خواهد بود. درابتدا منکر آن شدند اما در نهایت به دلایل مختلف آن را پذیرفتند. باید توجه داشت، این افزایش نرخ ارز تنها کسب درآمد برای دولت نیست بلکه پیامدهای شکننده‌ای برای خانوارها داشته است یعنی این‌گونه نبود که تنها از این طریق تامین کسری بودجه شود بلکه عدم تعادل‌های هولناکی در خانواده‌ها، زندگی مردم و بنگاه‌های تولیدی به وجود آورده است که پیامدهای آن تا سال‌ها در اقتصاد کشور باقی خواهد ماند. از سوی دیگر ظرفیت‌های بزرگی برای فرار سرمایه به وجود آورده است.

اراده‌ای برای تغییر وجود ندارد

راغفر تاکید کرد: در شرایط کنونی هدف اصلی باید تقویت پول ملی باشد که هیچ اراده‌ای در این موضوع دیده نمی‌شود چون از طریق کاهش تورم و قیمت‌ها صورت می‌گیرد و گویا برخی‌ها دوست ندارند قیمت‌ها کاهش یابد چرا که از شرایط کنونی منتفع می‌شوند.

این استاد اقتصاد در مورد تاثیر شعارهای پوپولیستی در انتخابات گفت: هنوز هم ظرفیت فریب مردم از طریق شعارهای پوپولیستی وجود دارد. البته مردم به خوبی می‌دانند بهبود زندگی در کنترل تورم است که آن نیز نیازمند عزم سیاسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید