ترامپ در نشست محافظه کاران: جو بایدن در برابر ایران سهل‌انگار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنفرانس سالانه کمیته اقدام سیاسی محافظه کاران آمریکا معروف به «سی پک» از روز 25 تا 28 فوریه در شهر اورلاندو ایالت فلوریدابرگزار شد. در روز آخر این اجلاس دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا حضور یافت و سخنرانی انتقادآمیزی از سیاست‌های دولت جو بایدن ایراد کرد. او در ضمن از سیاست‌های دوران ریاست جمهوری خود به ویژه در برابر چین و ایران به‌ شدت دفاع کرد.

ترامپ با اشاره به سیاست خارجی بایدن، از تسهیل سیاست کارزار فشار حداکثری در برابر ایران انتقاد کرد. او گفت: «اگر انتخابات عادلانه برگزار شده بود، در اولین هفته می‌توانستیم به توافق جدیدی با ایران برسیم».

او با فاجعه آمیز خواندن زمامداری بایدن در مدت کوتاه گذشته، گفت: «می‌دانستیم که دولت بایدن بد است، ولی نمی‌دانستیم تا این حد بد است». ترامپ ادامه داد: اولین ماه ریاست جمهوری جو بایدن بیش از هر رئیس جمهور دیگری در عصر مدرن فاجعه بار بوده است. در یک ماه کوتاه ما از «اول آمریکا» به «آخر آمریکا» رسیدیم.

ترامپ درباره تاسیس یک حزب جدید گفت: من حزب جدید ایجاد نمی‌کنم. ما حزب جمهوری خواه را داریم که با اتحاد از هر زمان دیگری قوی‌تر خواهد شد.

ترامپ با تکرار ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا اظهار داشت: دموکرات‌ها از شیوع «ویروس چینی» برای تغییر مقررات انتخابات استفاده کردند. حزب جمهوری خواه باید برای اصلاح قوانین انتخابات تلاش کند.

او در مورد نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: «کسی چه می‌داند شاید دوباره در انتخابات شرکت کنم و برای بارسوم دموکرات‌ها را شکست دهم». ترامپ همچنین پیش‌بینی کرد دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای سال 2022 شکست خواهند خورد و در سال 2024 نیز رقابت ریاست جمهوری را به حزب جمهوری خواه واگذار خواهند کرد.

ترامپ در رابطه با رسانه‌های اجتماعی و آزادی بیان نیز تاکید کرد: «تویتر، گوگل و فیسبوک اگر به سانسور محافظه کاران می‌پردازند باید مجازات شوند». اشاره ترامپ به حساب کاربری وی در تویتر و صفحه فیسبوک او است که در جریان انتخابات اخیر آمریکا به دلیل برخی اظهاراتش از سوی مسدود شدند.

در این کنفرانس که مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ نیز طی آن سخنرانی کرد، جمهوری خواهان تلاش کردند تا با پشت سر گذاشتن شکست انتخاباتی اخیر، نقشه راه و دورنمای فعالیت حزبی خود را ترسیم کنند.

در انتخابات جنجالی 3نوامبر 2020، دونالد ترامپ رقابت ریاست جمهوری را به جو بایدن رقیب دموکرات خویش واگذار کرد. ترامپ که مدعی تقلب در آن انتخابات بود هرگز شکست را نپذیرفت و در اقدامی کم‌سابقه در مراسم تحلیف ریاست جمهوری بایدن حاضر نشد.

به گفته رسانه‌های آمریکایی، حضور دونالد ترامپ در کنفرانس محافظه کاران بر خلاف رفتار روسای جمهور سابق آمریکا که پس از اتمام دوران ریاست خود معمولا از سیاست کنار می‌روند، نشان می‌دهد که او برنامه‌هایی برای بازگشت به عرصه سیاسی داشته و احتمالا درانتخابات سال 2024 به عنوان نامزد جمهوری خواهان شرکت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید