«تستر»؛ شغل جدید میان سوداگران مواد مخدر در ایران و تباهی زندگی یک زن از 18 سالگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«تستر» مواد مخدر شغلی که تاکنون ناشناخته باقی مانده اما مدتی است که میان سوداگران مواد مخدر در ایران جا افتاده و در این میان زندگی یک زن را از 18 سالگی به تباهی کشانده است.

رکنا در یک گزارش که طی گفت‌وگو با یک زن جوان تهیه کرده از شغل جدیدی میان سوداگران مواد مخدر در ایران پرده برداشته است.

مارال زن 24 ساله‌ای که از 18 سالگی به علت درآمد بالایی که شغل «تستر» مواد مخدر دارد وارد این کار شده بود. او توضیح می‌دهد که وقتی در یکی از پارک‌های شهر تهران بوده یکی از زنان معتاد آنجا به او که سابقه مصرف مواد مخدر نداشته پیشنهاد می‌دهد «تستر» مواد مخدر شود و به درآمد بالایی برسد.

مارال با یکی از مردان که توزیع‌کننده مواد مخدر بوده طی این کار دوست می‌شود و مدتی پس از تست مواد مخدر خودش نیز معتاد می‌شود.

او گفت که لازمه حفظ این کار معتاد نشدن است و اگر یکی از تسترها معتاد شود کارش را از دست می‌دهد، اتفاقی که برای او نیز افتاد.

این شغل ناشناخته برای این میان سوداگران مواد مخدر در ایران ایجاد شده که بتوانند میزان خالصی مواد را بسنجند. او در این باره گفت: «برخی افراد به عنوان تستر کار می‌کنند؛ معمولا این افراد نباید معتاد باشند، من هم که به کار و درآمد نیاز داشتم، پیشنهاد مهتاب (دوستش) را پذیرفتم و شدم تستر مواد، سر پخت بار مقداری از مواد را برای مصرف به ما می‌دادند تا میزان خالصی مواد را بسنجند. من چند باری برای این کار رفتم و هر دفعه هم حدود 5 میلیون تومان حدود 7 سال پیش دریافت می‌کردم».

او درباره سواستفاده‌هایی که طی دوران درگیری با مواد مخدر برایش پیش آمده اظهار کرد: «گاهی اوقات مواد هم جا به جا می‌کردم، بعد از مدتی با صاحب کارم دوست شدم. او 43 ساله بود و از همسر و بچه‌اش جدا شده بود. من بعد از چند باری که برای تست رفتم کم کم از مواد خوشم آمد، چون حال خوبی به من می‌داد تا اینکه پلیس صاحب کارم را بازداشت کرد».

مارال در ادامه گفت: «یک نگهبانی در پارک بود که من را می‌شناخت و می‌دانست دوست پسرم دستگیر شده است، برای همین من را تهدید کرد که اگر صیغه او نشوم، من را به پلیس لو می‌دهد. من هم برای اینکه گرفتار پلیس نشوم، پذیرفتم و صیغه مردی 67 ساله شدم. آن روزها بدترین روزهای عمرم بود. با پرداخت یک میلیون تومان ودیعه و ماهی 300000 تومان یک اتاق که نه بهتر است، بگویم یک آلونک برایم اجاره کرد و سه شب پیش من بود و سه شب پیش زن و بچه‌اش می‌رفت. خوشبختانه حدود سه ماه بیشتر این زندگی مشترک تلخ طول نکشید و یک شب در حالی که بسیار مصرف کرده بود، مشروب خورد و بعد هم سکته کرد و مرد، من آن موقع دو ماهه از او باردار بودم».

او توضیح می‌دهد که پس از به دنیا آمدن دخترش تصمیم می‌گیرد اعتیاد را ترک کند و موفق هم می‌شود. یک تجربه ناخوشایند دیگر او نیز در دوران بارداری بود که یکی از خیرین که خرجی او را در دوران کودکی‌اش پرداخت می‌کرد به او پیشنهاد می‌دهد فرزندش را به قیمت 50000000 تومان به او بفروشد که مارال این پیشنهاد را نمی‌پذیرد چون به گفته خودش فرزندش انگیزه زندگی و ترک اعتیاد او شده بود.

گفتنی است، براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، نزدیک به 6 درصد معتادان در این کشور را زنان تشکیل می‌دهند.در بررسی‌های انجام شده اصلی‌ترین علت مصرف در زنان ایرانی، وجود همسر معتاد، والدین معتاد و دوستان معتاد است. اخیرا هم بحث استفاده از مواد روانگردان به دلیل تاثیرگذاری در کاهش وزن، سفیدی پوست و… از طریق آرایشگاه‌ها یا باشگاه‌های ورزشی مطرح شده است. البته برخی از زنان برای کسب درآمد اقدام به فروش، نگهداری، جا به جایی و یا تست مواد مخدر می‌کنند. در موارد بسیاری این افراد بعد از مدتی درگیر اعتیاد شده و خود نیز تبدیل به مصرف کننده مواد می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم