گذرنامه دیجیتال کرونا چگونه کار می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد علی البکری نائب رئیس اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی منطقه آفریقا و خاورمیانه «یاتا»، در مصاحبه با العربیه تأکید کرد که پلاتفرم گذرنامه دیجیتال کرونا، گزینه مناسبی را برای کمک به اقدامات با هدف راه‌اندازی مجدد بخش هواپیمایی و فعال‌سازی مجدد سفر هوایی، ارائه می‌دهد.

البکری گفت که گذرنامه به‌اصطلاح کرونا «یک پلتفرم دیجیتال با استانداردهای بین‌المللی است که به تأیید هویت مسافر کمک کرده و آن را به صورت دیجیتالی با نتایج معاینه پزشکی یا روند واکسینه‌شدن مسافر، پیوند داده و مسافر از حق دادن این اطلاعات به طرف مورد نیاز، برخوردار خواهد بود.»

Advertisement

او با بیان این نکته که «هر کشوری طبق تصمیمات مستقل خود در مورد سفر و پیشگیری از پاندمی، الزاماتی دارد»، ابراز امیدواری کرد که «پلتفرم دیجیتال و سایر اقدامات، به احیای فعالیت بخش هواپیمایی کمک کند.»

به گفته او گرفتن مدارک دیجیتال برای آزمایش‌ها واکسیناسیون، باعث صرفه‌جویی در انرژی و وقت مسافران و دولت‌ها شده و به اپراتورهای بخش هواپیمایی کمک می‌کند تا با تاثیرهای منفی پاندمی مقابله کنند.

او افزود که «یاتا» در حال همکاری با ارگان‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است تا نقشه راه را برای راه‌اندازی مجدد بخشی که بیش از یک سال غیرفعال مانده، تهیه کنند.

البکری تأکید کرد که «کسری ذخایر نقدینگی شرکت‌های هواپیمایی که در سال جاری از 75 تا 95 میلیارد دلار افزایش یافت، امکان‌پذیر نیست» و بسیاری از شرکت‌ها، همراه با از دست‌دادن کار، در آستانه سقوط قرار دارند.

به باور او «ادامه تعلیق پروازها، امکان‌پذیر نیست و همه این تلاش‌ها، از جمله «گذرنامه یاتا»، تلاشی است که امیدواریم کشورها برای احیای عملکرد بخش هواپیمایی، برنامه‌ریزی کرده و با سازمان‌های مربوطه، همکاری کنند.

«یاتا» پیش‌بینی خود را از میزان کل نقدینگی مصرف شده توسط شرکت‌های هواپیمایی از 75 تا 95 میلیارد دلار در سال جاری افزایش داد، در حالی که دسامبر گذشته، 48 میلیارد دلار بود. این در حالی است که دولت‌ها، اقدامات قرنطینه را برای محدود کردن انتشار سویه‌های جدید کرونا، انجام داده‌اند.

«یاتا» انتظار داشت که ترافیک سفر بعد از بحران کرونا به یک‌ سوم پیش از شیوع کرونا برسد و طبق پیش‌بینی در پایان سال 2020، با تأمین واکسن کرونا از سوی کشورها، بهبود 50 درصدی سفر فراهم شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم