نزاع ایران و ترکیه بر سر حاكميت عراق به احضار سفرا انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیامدهای درگیری لفظی ترکیه-ایران بر سر عراق همچنان ادامه داشته و وزارت خارجه ترکیه یکشنبه 28 فوریه، سفیر تهران در آنکارا را با توجه به مواضع ایران در متهم‌سازی ترکیه به نقض حاکمیت عراق، احضار کرد.

به‌گفته خبرگزاری رسمی آناتولی، وزارت خارجه ترکیه تأکید کرد که «آنچه از ایران انتظار دارد، حمایت از ترکیه در مبارزه با تروریسم است و نه مقابله با ترکیه.»

وزارت امور خارجه ایران نیز متقابلاً سفیر آنکارا در تهران را احضار و یادداشت اعتراضی را با توجه به اظهارات وزیر کشور ترکیه، به او داد که در آن «موضع او در خصوص حضور عناصر PKK در ایران را غیرقابل قبول» توصیف کرد.

این اقدامات متقابل پس از آن بود که ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق شنبه 27 فوریه، در مصاحبه‌ای تأکید کرد که کشورش، حضور هیچ نیروی خارجی در عراق یا مداخله نظامی در آن را نمی‌پذیرد و خواستار خروج نیروهای ترکیه از خاک عراق شد.

آخرین طرفی که باید لب به توصیه بگشاید

در حالی که فاتح یلدز، سفیر ترکیه در عراق، در پاسخ به مسجدی گفت: «به نظر من سفیر ایران آخرین کسی است که می‌تواند به ترکیه، درس احترام گذاشتن به مرزهای عراق را بدهد.»

در مواجهه با این پاسخ، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق، در توییتی بر لزوم پایبندی «دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک درعراق به وظیفه خود در نمایندگی از سوی کشورهایشان و تقویت همکاری میان دو کشور»، تأکید کرد.

او همچنین تصریح کرد که برخی از این نمایندگی‌ها باید از وظایف خود آگاه بوده و در مواردی که ربطی به آنها ندارد، دخالت نکرده و به حاکمیت عراق احترام بگذارند تا با آنها برخوردی مشابه شود.

شبه‌نظامیان و حملات ترکیه

شایان ذکر است که نیروهای ترکیه به‌طور مداوم در مرزهای عراق و در مناطق مجاور، حملاتی انجام داده و «پ‌ک‌ک» را هدف قرار می‌دهند؛ آنهم در حالی که دولت عراق بارها این گونه تحرکات نظامی را محکوم کرده که غالباً منجر به آسیب رسانی به غیرنظامیان و دارایی‌های آنها می‌شود.

این در حالی است که تهران متهم به حمایت از ده‌ها گروه مسلح است که به نوبه خود، حاکمیت عراق را با حملات موشکی خود علیه مراکز دیپلماتیک و پایگاه‌های نظامی تضعیف می‌کنند که مرکز استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی را نیز شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم