.
.
.

محکومیت آرش گنجی عضو کانون نویسندگان ایران به 11 سال حبس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را 27 فوریه تایید کرد.

گنجی پیشتر توسط شعبه‌ 28 دادگاه انقلاب تهران به 11 سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، براساس این حکم که توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و به وکلای مدافع او، ناصر زرافشان و راضیه زیدی ابلاغ شد، آرش گنجی از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به 5 سال، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و از بابت اتهام «عضویت و همکاری با یکی از گروه‌های مخالف نظام» به 5 سال حبس و در مجموع به 11 سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته ناصر زرافشان مصداق وکیل مدافع او، تمامی این اتهام‌ها «ترجمه» کتابی درباره‌ تحولات کردستان سوریه (کلید کوچک دروازه‌ای بزرگ) عنوان شده است.

جمعه هفته جاری انجمن قلم آمریکا در اعتراض به صدور این حکم و برخورد حکومت ایران با اعضای کانون نویسندگان ایران بیانیه‌ای منتشر کرد. این انجمن در بیانیه خود ضمن محکوم کردن صدور حکم 11 سال حبس برای گنجی خواستار آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیانی شد که با احکام ناعادلانه در زندان به سر می‌برند.

آرش گنجی مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران است. او کتاب‌هایی از جمله «مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر» و «غروب خدایان بر فراز نظم نوین جهانی» را ترجمه کرده است.

قابل ذکر است که قبل از این نیز محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو عضو کانون نویسندگان ایران، در دهه 70 به دست وزارت اطلاعات ایران در پروژه‌ «قتل‌های زنجیره‌ای» کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم