فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فریاد بازنشستگان معترض ایران: دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک هفته پس از آغاز تظاهرات بازنشستگان در شهرهای ایران در اعتراض به شرایط دشوار معیشتی و نرخ بالای فقر ناشی تورم عنان گسیخته، این تظاهرات بار دیگر امروز یکشنبه 28 فوریه از سر گرفته شد.

  جمعی از بازنشستگان ایرانی در تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد و کرج تظاهراتی را در اعتراض به شرایط دشوار معیشتی و عدم تناسب حقوق بازنشستگی خود با تورم فزاینده‌ای که اقتصاد کشور در زیر ضربات خود گرفته، برپا کردند.

  معترضان شعارهایی علیه مقامات سر دادند مانند: «دشمن ما هم اینجا است .. دروغ میگن آمریکاست»، «خواسته بازنشسته… حقوق طبق تورم»، «وعده وعید کافیه … سفره ما خالیه»، «بازنشسته می‌میرد… تبعیض نمی‌پذیرد»، «صندوق بازنشسته .. دیگر به‌گل نشسته».

  بازنشستگان معترض هفته گذشته نیز در مناطق مختلف تهران تجمع کرده و در مقابل ساختمان مجلس در تهران و همچنین در برابر دفاتر تأمین اجتماعی چندین شهر دست به گردهمایی زدند.

  4 میلیون و 500 هزار بازنشسته

  بازنشستگان که حدود 4 و نیم میلیون نفر هستند، برای خروج از خط فقر (که معادل درآمد ماهانه 4 میلیون تومان تعیین شده ‌است)، خواستار افزایش حقوق بازنشستگی خود هستند در حالی که بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در حالی که تورم مرتباً در حال افزایش بوده و قیمت‌ها، سیری صعودی و فزاینده‌ای دارند، مستمرییشان از صندوق بازنشستگی بیش از سه میلیون تومان نیست.

  طبق ماده 96 قانون تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگی در ایران باید متناسب با بالا رفتن هزینه‌های معیشتی، افزایش یابد اما دولت به بهانه کمبود منابع به این قانون پایبند نمانده ولی رژیم همچنان به حمایت مالی و تسلیحاتی خود از شبه‌نظامیان وفادار به نظام در عراق، لبنان، یمن و سوریه ادامه می‌دهد.

  معترضین همچنین بر حق خود در تأسیس یک سازمان صنفی مستقل برای دفاع از حقوق خویش و اطمینان از دریافت خدمات مناسب، تأکید کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران