زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در کرمانشاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی شلیک مستقیم نیروهای نیروهای سپاه پاسداران، در مناطق مرزی نوسود از توابع استان کرمانشاه، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش «مرکز دموکراسی و حقوق‌بشر کردستان»، شامگاه شنبه 27 فوریه 2021، یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در یکی از نقاط مرزی بخش نوسود از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه زخمی شد.

در این گزارش هویت این شهروند کُرد «محمد داریانی، اهل روستای داریان از توابع پاوه» عنوان شده است.

این کولبر از ناحیه سر زخمی و جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی در پاوه منتقل شد.

گفته می‌شود این کولبران بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی ایران در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال 2020 به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت‌های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل 36 کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن 109 تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که 9 کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد 4 کولبر زخمی شدند و 5 کولبر جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم