16 زخمی در میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در تظاهرات استان ذی‌قار در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرنگار العربیه و الحدث شنبه 27 فوریه گزارش داد که 16 معترض و نیروهای امنیتی در تظاهرات در ذی‌قار عراق زخمی شدند.

مردم ناصریه، جسد یکی از تظاهرکنندگان را که در جریان درگیری با نیروهای امنیتی در اعتراض به اوضاع نابه‌هنجار خدمات عمومی کشته شد، تشییع کردند.

رسانه‌های عراقی پیشتر گزارش دادند که تظاهرکنندگان در اعتراض به کشته و زخمی شدن معترضان در درگیری با نیروهای امنیتی در جمعه 26 فوریه در نزدیکی ساختمان استانداری ذی‌قار، تجمع کردند.

یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات ناصریه که در درگیری‌ها زخمی شده بود، تأکید کرد که این تظاهرات مسالمت‌آمیز بود و هیچ‌یک از تظاهرکنندگان، اسلحه حمل نمی‌کرد یا قصد حمله به نیروهای امنیتی را نداشت.

معرفی استاندار جدید

عبدالغنی الاسدی در اولین اظهارات خود پس از انتصابش به عنوان فرماندار ذی‌قار از سوی مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، متعهد شد که آرامش، امنیت و ثبات را در این استان برقرار کند.

الاسدی که ریاست دستگاه امنیت ملی را بر عهده دارد، تأکید کرد که علت معرفی‌اش برای این سمت، نجات ذی‌قار دردمند و آسیب دیده ‌است.

خبرگزاری عراق گفت که ناظم الوائلی فرماندار پیشین ذی‌قار، پس از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در درگیری روز جمعه میان معترضان و نیروهای امنیتی، از سمت خود استعفا داد.

به گفته شبکه کُردی «رواداو»، اسدی در حال حاضر رئیس دستگاه امنیت ملی است.

خبرگزاری عراق به نقل از الاسدی نوشت: «من عهده‌دار منصب استاندار ذی‌قار شدم. ما در خدمت وطن، شهروند و این استان آسیب دیده خواهیم بود.»

به گزارش الاخباریه العراقیه، الکاظمی دستور تشکیل «شورای تحقیق» در مورد حوادث استان و «شورای مشورتی» برای بازسازی استان و حل مشکلات آن را صادر کرد.

دید‌بان حقوق‌بشر عراق گزارش داده بود که حدود ده نفر در شهر ناصریه کشته و بیش از 120 نفر زخمی شدند.

عفو بین‌الملل آنچه را که «سرکوب و سکوت فزاینده دولت عراق در مورد حوادث ناصریه» توصیف کرد، مورد انتقاد قرار داده و درتوئیت خود نوشت که شاهدان عینی، تیراندازی نیروهای ضد شورش به سوی تظاهرکنندگان را گزارش دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم