کاهش شدید تعداد اسپرم بقای انسان را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک متخصص اپیدمیولوژی اعلام کرد که تعداد اسپرم‌های انسان به‌شدت رو به کاهش است و این امر در کنار تغییرات حاصل شده در باروری می‌تواند بقای انسان را تهدید کند.

بر اساس گزارش گاردین، شانا سوان متخصص بیماری‌های اپیدمیولوژی محیط زیست و تولید مثل در دانشکده پزشکی ایکان در مانت ساینای نیویورک در کتاب جدید خود هشدار داد که بحران باروری قریب‌الوقوع یک تهدید جهانی قابل مقایسه با بحران آب و هوا است.

او در کتاب خود نوشت که وضعیت فعلی تولید مثل بقای انسان را تهدید می‌کند. این بعد از مطالعه‌ای است که او در سال 2017 انجام داد و کشف کرد که تعداد اسپرم‌ها در غرب بین سال‌های 1973 و 2011 با 59٪ کاهش روبرو شده است که این خبر در سراسر جهان خبرساز شد.

سوان پیش‌بینی‌ کرده که قرار است كه تعداد متوسط اسپرم در سال 2045 به صفر برسد.

او ضمن ابراز نگرانی نسبت به این موضوع در کتاب خود بررسی کرد که چگونه زندگی مدرن شمار اسپرم‌ها را تهدید می‌کند، رشد باروری زنان و مردان را تغییر می‌دهد و زندگی بشر را به خطر می‌اندازد.

این موضوع به سبک زندگی و تاثیرات مواد شیمیایی اشاره دارد که در حال تغییر و تهدید رشد جنسی و باروری انسان است.

سوان در ادامه نوشت: «از بین پنج شاخص ممکن برای آنکه گونه‌ای در معرض خطر انقراض قرار گیرد، فقط اگر یکی از سه مورد برآورده شود، انقراض اتفاق می‌افتد و درباره وضعیت فعلی بشر تاکنون سه مورد روی داده است».

سوان توصیه‌هایی درباره چگونگی محافظت از خود در برابر آسیب دیدن در برابر مواد شیمیایی ارائه می‌دهد و مردم را ترغیب می‌کند برای محافظت از باروری، سرنوشت بشریت و کره زمین آنچه می توانند انجام دهند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بین سال‌های 1964 و 2018 میزان باروری جهانی از 5.06 تولد به ازای هر زن به 2.4 کاهش یافته است. اکنون تقریباً نیمی از کشورهای جهان نرخ باروری زیر 2.1 دارند. احتمالاً پیشگیری از بارداری، تغییرات فرهنگی و هزینه بچه‌دار شدن از عوامل موثر در این امر هستند.

سوان در مورد شاخص‌هایی که دلایل بیولوژیکی دارند نیز هشدار می‌دهد از جمله افزایش میزان سقط جنین، ناهنجاری زیاد در دستگاه تناسلی پسران و بلوغ زودرس دختران.

او همچنین مواد شیمیایی که در «پلاستیک‌ها، مواد آرایشی و سموم دفع آفات» یافت می‌شود را در این امر مقصر می‌داند که غدد درون‌ریز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

او در ادامه نوشت: «مواد شیمیایی موجود در محیط اطراف ما و شیوه‌های زندگی ناسالم در دنیای مدرن، تعادل هورمونی ما را بر هم می‎زند و باعث درجات مختلفی از کاهش باروری می‌شود. عواملی مانند استعمال دخانیات، ماری جوانا و افزایش چاقی نیز در این امر نقش دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم