هشدار روحانی نسبت به موج چهارم کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با هشدار دربارهٔ شیوع موج چهارم کرونا در ایران تأکید کرد که محدودیت‌ها می‌بایست برای ماه‌های بیشتری تمدید شود تا دوزهای بیشتری از واکسن تأمین گردد.

به گفته او اگر موچ چهارم کرونا کشور را فرا نگیرد، «نوروز» امسال همانند سال گذشته خواهد بود و محدودیت‌های بیشتری اعمال خواهد شد.

روحانی افزود: «پارسال می‌گفتیم از ویروس ووهان چه کنیم، الان می‌گوییم به پناه ویروس ووهان برویم تا ویروس انگلیسی نیاید؛ بنابراین شرایط سخت‌تر شده‌است. مردم در این مدت لطف کرده و همکاری کردند. باید مراودات کمتر شود و با مراعات بیشتر رفتار کنیم و در ایام نوروز مراقبت‌های بیشتری داشته باشیم.»

رسانه‌های ایرانی از افزایش شمار مبتلایان به سویه جدید کرونا خبر داده و برخلاف گفته‌های مقامات، احتمال داده‌اند که موج چهارم به زودی به پیک خود برسد.

حمید عمادی عضو کمیته مقابله با کرونا در ایران، در مصاحبه با ایسنا گفت: «تعداد بیماران سرپایی در تهران در حال افزایش است. ویروس جهش یافته می‌تواند به هر کسی منتقل شود.

او گفت: سویه کرونا باعث افزایش سرعت انتقال آن شده و می‌تواند همه گروه‌های سنی را هدف قرار دهد.»

عمادی تأکید کرد که به دلیل میزان بالای ابتلا و شدت ویروس، در استان‌هایی مانند اهواز، نرخ مرگ و میرها بسیار بیشتر از پیک قبلی خواهد بود.

فرهاد ابول نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت که این استان از نظر تعداد افراد مبتلا در حال حاضر در صدر است زیرا به گفته او، این تعداد در هر 8 روز، دو برابر می‌شود.

پیش از این، مقامات پزشکی اعلام کرده بودند که اوضاع در اکثر شهرهای این استان، قرمز است و خواستار اعمال مقررات قرنطینه کامل در این استان شدند که با مخالفت مقامات سیاسی و امنیتی محلی روبرو شد.

گفتنی است یکی از مهمترین دلایل افزایش این بیماری پاندمی، به ویژه سویه جهش یافته و سرعت انتقال آن، عدم پایبندی نخطی ناپذیر به پروتکل‌های بهداشتی یا عدم محدودیت حرکت و محدودیت‌های سفر است.

کارشناسان همچنین بر این باورند که تأخیر در تهیه واکسن و گفته‌های علی خامنه ای رهبر نظام درممنوع ساختن خرید برخی واکسن‌های خارجی، بر سرعت پاسخگویی به انتشار کرونا در ایران تأثیر گذاشته‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم