امیدواری سازمان جهانی بهداشت؛ در مسیر نابودکردن کرونا هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دکتر ماریا ون کرخوف متخصص اپیدمیولوژی و سرپرست تیم فنی مربوط به سازمان جهانی بهداشت، گفت که کاهش روزافزون شمار موارد و مرگ و میر ناشی از کووید 19، یک نشانه امیدوار کننده است و ممکن است مجموعه‌ای از عوامل وجود داشته باشد که منجر به کاهش گستره شیوع ابتلا به کرونا شده و مربوط به تدابیر فردی در سطح خانوار، در سطح جامعه به همراه با دستورالعمل‌ها و اقدامات دولت‌ها انجام می‌شود.

کرخوف اپیدمیولوژیست آمریکایی در کلیپی که در تارنمای سازمان جهانی بهداشت و حساب‌های ارتباطی رسمی آن پخش شد، توضیح داد و گفت: دلیل احساس امیدواری ما، وجود توانایی برای کاهش شیوع کرونا از طریق اقدامات انجام شده و محاصره ویروس با پروتکل‌های اجرا شده‌است. نهایتاً همه از کاهش انتقال کرونا می‌توانند احساس آرامش کنند.

کرخوف که همچنین متخصص در مدیریت فوریت‌های عفونی در برنامه بهداشت اضطراری وابسته به سازمان جهانی بهداشت و رئیس واحد بیماری‌های نوظهور و بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان در سازمان جهانی بهداشت است، افزود که اقدامات بهداشت عمومی و اجتماعی، از جمله استفاده از ماسک‌های محافظ و فاصله گذاری اجتماعی، در حال حاضر در تعدادی از کشورها، از جمله کشورهایی که انواع مختلف ویروس‌ها یا سویه‌های جهش یافته در آنها انتشار می‌یابد، به نتایج موفقی دست می‌یابند که بلافاصله شناسایی می‌شوند که امر مثبتی است زیرا نشان می‌دهد همه از سازمان بهداشت جهانی گرفته تا سازمان‌های محلی و دولت‌ها تا افراد، از عوامل مؤثر در دستیابی به موفقیت در جلوگیری از شیوع بیماری، آگاهی دارند.

چالش‌های آینده

با این حال کرخوف در این ویدئو کلیپ، اعتقاد خود در خصوص چالش‌های آینده را بیان کرد که شامل متغیرهای ویروسی و سویه‌های جهش یافته، تکامل طبیعی ویروس، عدم اطمینان در مورد علت ایجاد ویروس و میزان جهش آن و اینکه آیا می‌توان آن را در سطح جهانی کشف کرد، می‌گردد.

چالش دوم این است که به باور او، در حالی که واکسن‌ها و کمپین‌های واکسیناسیون به نتایج فوق‌العاده دلگرم کننده‌ای دست می‌یابند، ارائه آن‌ها، زمان بر است و طول می‌کشد تا به آسیب پذیرترین و در معرض خطرترین مناطق در تمامی کشورها برسد.

دکتر کرخوف همچنین به سومین چالش مهم اشاره داشت که خستگی و از تاب و توان افتادن است چرا که جهان خسته است و می‌خواهد این وضعیت که باعث تنش و ترس می‌شود، پایان یابد.

او توضیح داد: «ما حتی با شاخص‌های پایین ابتلا و مرگ نمی‌توانیم، احساس رضایت کنیم. واقعاً باید تلاش خود را در مسیرهایی که به موفقیت می‌رسند، ادامه دهیم و به گونه‌ای احساس کنترل و تسلط بر امور دست یابیم.»

نکته کلیدی

کرخوف در پایان گفت: همه باید همواره به همه کارهایی که می‌توان انجام داد، پایبند باشند و آن این است که به همه اقدامات پیشگیرانه پایبند بوده و تمام اقدامات را در سطح شخصی انجام دهند تا از جان خود، خانواده و عزیزانشان محافظت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم