اجماع عربی در پشتیبانی از بیانیه ریاض در مورد کشته‌شدن خاشقجی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شنبه 27 فوریه شاهد ادامه واکنش‌ها در حمایت از بیانیه وزارت خارجه سعودی، به دنبال انتشار گزارش ارائه شده به گنگره آمریکا در مورد کشته‌شدن جمال خاشقجی، شهروند سعودی بود.

وزارت امور خارجه کویت اعلام کرد که کویت از بیانیه وزارت امور خارجه سعودی در مورد گزارشی که پیرامون قتل خاشقجی به کنگره آمریکا ارائه شده، پشتیبانی می‌کند.

این وزارتخانه بر اهمیت نقش محوری و مهمی که سعودی به رهبری ملک سلمان و محمد بن سلمان ولیعهد در منطقه و سطح جهانی در حمایت از میانه‌روی و اعتدال و رد خشونت و افراط‌گرایی، ایفا می‌کند، تأکید ورزید.

وزارت خارجه کویت همچنین، مخالفت قاطعانه خود را با هر آنچه حاکمیت سعودی را خدشه دار می‌سازد، مورد تأکید قرار داد.

امارات: به حکم دستگاه قضایی سعودی اعتماد داریم

امارات متحده عربی نیز از بیانیه وزارت امور خارجه پادشاهی سعودی در مورد کشته‌شدن خاشقجی حمایت کرد.

وزارت امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات، اعتماد و پشتیبانی خود را از احکام دادگستری سعودی ابراز داشت که بیانگر تعهد پادشاهی به اجرای قانون به روشی شفاف و بی‌طرفانه و بازخواست همه دست‌اندرکاران این پرونده است.

این وزارت خانه با تأکید بر این که «امارات متحده‌عربی کاملاً در کنار پادشاهی سعودی در تلاش‌هایش با هدف ثبات و امنیت منطقه و نقش اصلی آن در محور میانه‌روی عربی و امنیت منطقه ایستاده‌ است»، افزود که با هرگونه تلاش برای بهره‌برداری از این موضوع یا دخالت در امور داخلی پادشاهی سعودی، مخالفت می‌ورزد.

شواری همکاری خلیج: گزارشی فاقد دلایل و شواهد قاطع

دکتر نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی حوزه خلیج، حمایت خود را از بیانیه صادر شده از سوی وزارت امور خارجه سعودی در مورد گزارش کنگره آمریکا پیرامون خاشقجی ابراز داشت.

دبیرکل شورای همکاری از نقش بزرگ و محوری سعودی در تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین نقش اساسی آن در مبارزه با تروریسم و حمایت از تلاش‌های جامعه جهانی در مبارزه با آن و خشکاندن منابع مورد استفاده آن، قدردانی نمود.

الحجرف با تأکید بر این که این گزارش، چیزی بیش از نظری فاقد هرگونه شواهد قطعی نیست، خاطر نشان نمود کاری که پادشاهی سعودی تحت رهبری ملک سلمان عبدالعزیز خادم حرمین شریفین و محمد بن سلمان ولیعهد، در حمایت از صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و مبارزه با تروریسم انجام می‌دهد، نقشی تاریخی، ثابت و قابل تقدیر است. او در عین حال حمایت خود را از مواضع پادشاهی سعودی برای حفظ حقوق و افزایش دستاوردها و تقویت نقش آن در ترویج فرهنگ میانه‌روی و اعتدال، اعلام داشت.

پارلمان عربی: از بیانیه ریاض حمایت می‌کنیم

پارلمان عربی هم به نوبه خود، قاطعانه با نقض حاکمیت پادشاهی سعودی و هر اقدامی که رهبری و استقلال قوه قضائیه آن را خدشه‌دار سازد، مخالفت کرده و حمایت خود را از بیانیه صادر شده توسط وزارت امور خارجه سعودی در مورد گزارشی که پیرامون قتل خاشقچی به کنگره ایالات متحده ارائه شده، اعلام داشت.

پارلمان عربی بر نقش محوری پادشاهی سعودی، با هدایت ملک سلمان خادم حرمین شریفین و محمد بن سلمان ولیعهد او، در ایجاد امنیت و ثبات در منطقه عربی و منطقه‌ای تأکید کرد و همچنین از سیاست سعودی در حمایت از حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و نقش اصلی آن در مبارزه با تروریسم، خشونت و اندیشه‌های افراطی و تحکیم و انتشار ارزش‌های میانه‌روی و سعه صدر در کلیه سطوح، پشتیبانی نمود.

اعلام حمایت کامل سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی نیز حمایت کامل خود را از بیانیه پادشاهی سعودی پیرامون گزارش ایالات متحده اعلام کرد.

این سازمان در بیانیه خود گفت: «ما از اقدامات قضایی انجام شده توسط سعودی در پرونده خاشقجی حمایت می‌کنیم.»

بحرین: لطمه به استقلال سعودی را نمی‌پذیریم

خبرگزاری بحرین، اواخر جمعه 27 فوریه تأکید کرد که بحرین، حمایت خود را از بیانیه وزارت خارجه سعودی در مورد گزارش ارائه شده به کنگره آمریکا پیرامون کشته شدن خاشقجی ابراز کرد.

این خبرگزاری گفت: «پادشاهی بحرین مخالفت خود را از هر آنچه ممکن است، حاکمیت پادشاهی سعودی را خدشه‌دار سازد، ابراز داشت.»

خبرگزاری بحرین افزود: «پادشاهی بحرین، اهمیت نقش اساسی پادشاهی سعودی تحت هدایت ملک سلمان خادم حرمین شریفین و ولیعهد معتمد وی و سیاست اعتدال منطقه‌ای، عربی و جهانی ایشان را تأکید کرده و موید کوشش‌هایی است که در راستای تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای و تقویت اقتصاد جهانی انجام می‌دهد.

یمن: از بیانیه ریاض حمایت می‌کنیم

وزارت امور خارجه یمن نیز به نوبه خود حمایت کاملش را از آنچه در بیانیه وزارت امور خارجه سعودی در مورد گزارش آمریکا در مورد کشته شدن خاشقجی وارد شده، اعلام کرد.

وزارت خارجه یمن ابراز همبستگی مطلق جمهوری یمن را با برادران در پادشاهی سعودی، رهبری و مردم آن، اعلام کرد.

وزارت امور خارجه یمن در بیانیه‌ای همچنین اعتماد خود را به پاک‌دستی دادگستری در پادشاهی سعودی و اقداماتی که برای تحقق عدالت در قبال عاملان این جنایت اتخاذ کرده، ابراز داشت.

وزارت خارجه یمن، مخالفت شدید و قاطع خود با هر آنچه که حاکمیت، نمادها و استقلال کشور برادر سعودی را خدشه‌دار می‌سازد، مورد تأکید قرار داد.

وزارت امور خارجه یمن از نقش پیشگام پادشاهی سعودی به رهبری ملک سلمان خادم حرمین شریفین و محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع و توجه زیاد آن‌ها به امنیت و ثبات منطقه و صلح جهانی، تقدیر نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم