آماده‌باش کامل نیروهای آمریکایی در عراق در پی حمله هوایی به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی حمله هوایی شامگاه پنج‌شنبه 25 فوریه 2021 به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه که با چراغ سبز دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده انجام شد، نیروهای آمریکایی در عراق برای مقابله با هرگونه تهدیدهای احتمالی به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.

در این راستا و بنا به منابع آگاه در گفتگو با شبکه «فوکس نیوز» آمریکا، نیروهای عملیات مشترک در عراق سطح تهدیدها علیه افراد خدمت کننده در ارتش آمریکا در عراق را بالا برده و در پی نگرانی‌ها از واکنش به حمله هوایی آمریکا به سوریه، نیروهای پیمان‌کار آمریکایی در پایگاه هوایی بلد به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

Advertisement

حالت آماده‌باش اعلام شده در میان نیروهای آمریکایی مستقر در عراق که تا چند روز ادامه خواهد یافت تدابیر هشدار عادی به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط میدانی کنونی اتخاذ شده است.

یک منبع دیگر آمریکایی گفت:« محافظت از نیروهای ائتلاف اولویت اول ما است و لذا بالا بردن سطح هشدار برای محافظت از نیروها اقدامی حکیمانه است».
در پایگاه هوایی بلد نیز تصمیم جداگانه‌ای از سوی شرکت Sallyport Global اتخاذ شده است که شرکت پیمان‌کار با دولت آمریکا است و نیروهای پیمانکار آمریکایی را در سطح آماده‌باش کامل قرار می‌دهد.

بنا به تدابیر اتخاذ شده از ساعت 6:30 شامگاه هر روز تا ساعت 5:00 صبح روز بعد از آن به وقت محلی جز به تحرکات مهم ضروری به پایگاه اجازه فعالیت داده نمی‌شود. و بنا بر این تدابیر هر خارج از ساختمانه‌های محافظت شده می‌باید همه تجهیزات حفاظتی را به همراه داشته باشد.

اواخر هفته گذشته پایگاه هوایی بلد هدف حمله با راکت‌های کاتیوشا قرار گرفت و یک نفر در این حملات مجروح شد.

در واکنش به این تحولات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه با انجام حملات محدود هوایی به شرق سوریه موافقت کرد.

اولین حمله هوایی تحت امر دولت بایدن به شرق سوریه بنا به گفته مسئولان آمریکایی با فرود آمدن 7 بمب 500 پوندی هدایت شونده به وسیله لیزر انجام شد که اهداف متعلق به شبه‌نظامیان وابسته به ایران را منهدم کرد.

لوید اوستن وزیر دفاع ایالات متحده در این‌باره گفت:« اطمینان داریم که هدف از سوی همان گروه شبه‌نظامی شیعی که حملات (به سفارت آمریکا در بغداد) را انجام داده، استفاده می‌شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم