پشتیبانی لندن از ضربات هوایی آمریکا علیه شبه‌نظامیان ایران در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز جمعه 26 فوریه تأکید کرد که بریتانیا از پاسخ ایالات متحده به شبه‌نظامیان مهاجم به پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در سوریه و عراق، حمایت می‌کند.

راب گفت: «ما از تهدید ناشی ازشبه‌نظامیان آگاهیم و با آمریکا در راستای همکاری با شرکا برای آرام‌سازی امور، هم داستانیم.»

این در حالی است که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه 25 دستورالعمل‌هایی را برای آغاز حملات هوایی در شرق سوریه با هدف قراردادن سازه‌های متعلق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در پاسخ به حملات موشکی به اهداف آمریکایی در عراق صادر کرد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در بیانیه پنج‌شنبه 25 فوریه گفت: «طبق دستورالعمل‌های پرزیدنت بایدن، نیروهای ارتش آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 25 فوریه در حملات هوایی خود، زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.»

وزارت دفاع آمریکا تأکید داشت که «حمله آمریکا به سوریه در پاسخ به هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف و آمریکایی در عراق است و پرزیدنت بایدن در راستای حمایت از سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف، اقدام خواهد کرد. اقدامات ما بشکلی محاسبه شده‌ است تا وضعیت عمومی در شرق سوریه و عراق متشنج نشود.»

او فاش کرد که در این حمله هوایی چندین سایت مورد استفاده شبه‌نظامیان «تیپ‌های حزب‌الله» و «تیپ‌های سید الشهدا» منهدم شد.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت که هدف از آغاز این حملات، ارسال سیگنالی با این محتواست که ایالات متحده در صدد مجازات گروه‌های شبه‌نظامی است، اما نمی‌خواهد اوضاع به منازعه بزرگتری کشانده شود.

گفتنی است که در حمله 15 فوریه، موشک‌ها به پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه بین‌المللی اربیل در منطقه زیر کنترل کُردها، اصابت کرده و منجر به کشته‌شدن یک پیمانکار غیر آمریکایی و زخمی‌شدن شماری از پیمانکاران آمریکایی و یک سرباز آمریکایی شدند.

چند روز بعد نیز، موجی از موشک‌ها به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال بغداد اصابت کرد آمد و دستکم یک پیمانکار زخمی شد.

روز دوشنبه گذشته نیز راکت‌ها منطقه سبز بغداد را هدف قرار دادند که منطقه‌ای است که سفارت آمریکا و دیگر نمایندگی‌های دیپلماتیک را در خود جای داده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم