خروج شرکت‌های بزرگ از ترکیه به دلایل اقتصادی و «سیاسی»!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با توجه به کاهش جدید ارزش لیر ترکیه در برابر ارزهای خارجی دراین هفته، یک شرکت بریتانیایی تصمیم گرفت، 40 درصد سهام خود را در یک سرمایه‌گذاری مشترک با ترکیه، به فروش برساند که به احتمال زیاد از سوی دیگر شرکت‌های خارجی نیز در برهه آینده به دلیل بحران مزمن اقتصادی در ترکیه، انجام خواهد شد.

شرکت بریتانیایی «آویوا» اعلام کرد که ترکیه را به همراه دو شرکت «سیتی گروپ» و «یونی کردیت» برای تجدید ساختار بین‌المللی برنامه‌ریزی شده، ترک خواهد کرد و سهام خود را فروخته یا بهای آن را کاهش می‌دهد تا از زیان‌های محتمل در صورت ادامه فعالیت در داخل ترکیه، پرهیز کند که یک بحران مالی بی‌سابقه را تجربه می‌کند.

Advertisement

به گفته رسانه‌های غیردولتی ترکیه، انتظار می‌رود شرکت بیمه «آغیا» که شعبه‌هایی در ترکیه دارد، سهام این شرکت انگلیسی را در معامله‌ای خریداری کند که در برهه‌ای از سال 2021 بسته خواهد شد و ارزش آن حدود 173 میلیون دلار است.

دیگر رسانه‌ها نیز خروج بانک «اچ اس بی سی» از ترکیه را محتمل می‌دانند.

مدیریت این بانک در ابتدای سال جاری، قصد خود را برای خروج از ترکیه «در صورت پیدا شدن یک خریدار محلی»، اعلام کرد.

اگرچه تعدادی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی تصمیم گرفتند، پروژه‌های خود را در ترکیه مانند شرکت «فولکس واگن» کنار بگذارند، اما رسانه‌های دولتی هنوز تأکید دارند که سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه، در حال افزایش است.

کارشناسان مالی و اقتصادی، احتمال تأثیر شیوع کرونا در تصمیم شرکت‌های بزرگ برای توقف فعالیت‌های تجاری خود در ترکیه را رد می‌کنند.

جان کیکی شیم استاد دانشگاه و اقتصاددان ترکیه گفت: «سرمایه‌گذاری در ترکیه در شرایط کنونی این کشور، غیر منطقی است و بنابراین شرکت‌های بزرگ تصمیم به خروج از ترکیه یا کاهش سرمایه‌گذاری‌های خود گرفته‌اند.»

او به «العربیه.نت» گفت که «ترکیه علاوه بر مشکلات خود با غرب و واشینگتن، به دلیل اختلاف با همه کشورهای همسایه اطراف خود، در حفظ سرمایه خارجی در خاکش موفق نیست.»

شرکت «فولکس واگن» پروژه خود برای تأسیس کارخانه‌ای به ارزش 1.1 میلیارد دلار را لغو کرد و به جای آن، سرمایه‌گذاری در اسلواکی را برگزید که انصراف از سرمایه‌گذاری در ترکیه، حاصل مخالفت با سیاست‌های رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، بدون اعلام صریح آن بود.

به گزارش روزنامه «اوضاع ترکیه» که به سه زبان انتشار می‌یلبد، هربرت دیس مدیر اجرایی فولکس واگن، بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: «این شرکت به دلایل سیاسی، برنامه خود را برای افتتاح کارخانه جدید در ترکیه، کنار گذاشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم