ایران تهدید کرد که به توافق جدید با آژانس پایان خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک سند افشا شده نشان می‌دهد که در صورت تلاش آمریکا در هفته آینده مبنی بر انتقاد از رفتارهای ایران در نشست آتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران توافقنامه موقت با آژانس در رابطه با ادامه بازدیدها از تأسیسات خود را لغو خواهد کرد.

تهران اخیراً در ادامه کاهش تعهدات برجامی خود به دلیل آنچه ادامه تحریم‌های آمریکا خوانده، سطح همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش داد.

ایالات متحده در نامه‌ای که برای اعضای شورای حکام آژانس فرستاده، خواستار اعلام «نگرانی عمیق شورای حکام در مورد همکاری‌های ایران با آژانس» در نشست فصلی آتی شورای حکام شده ‌است.

در نامه آمریکا که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرده، آمده‌ است که شورا باید از ایران بخواهد به نقض توافقات با آژانس پایان داده و برای آثار اورانیوم کشف شده در برخی تأسیسات اتمی قدیمی و پنهانی توضیح قانع کننده ارائه دهد.

ایران به نوبه خود در واکنش به این نامه آمریکا اعلام کرد: این گام واشینگتن مخرب بوده که می‌تواند باعث پایان به توافق موقت 21 فوریه تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود. تهران با اشاره به موضع کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان و آمریکا در رابطه با پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام، افزوده ‌است که این اقدام آمریکا به پیچیده‌شدن هر چه بیشتر توافق هسته‌ای خواهد انجامید.

در همین زمینه، برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند که هنوز مطرح‌شدن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای حکام قطعی نشده ‌است.

ایران به لغو تعهدات خود که از این هفته آغاز شد، اشاره‌ای نکرده اما بنا به گفته تهران این کاهش تعهدات شامل توقف اجرای «پروتکل الحاقی» است که به بازرسان آژانس اجازه بازرسی‌های سرزده از تأسیسات اتمی ایران را می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم