انفجاری در کشتی در خلیج عمان و مسئول دانستن تهران از سوی یک شرکت امنیت دریایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ستاد عملیات تجارت دریایی بریتانیا و یک شرکت امنیتی دریایی امروز جمعه 26 فوریه اعلام کردند که یک کشتی، پنج‌شنبه 25 فوریه در معرض انفجار در خلیج عمان قرار گرفت.

شرکت امنیت دریایی «دریاد گلوبال» گفت که نام این کشتی «ام‌وی‌هلیوس‌ری» است که در مسیر خود به سوی سنگاپور در حال حمل و نقل خودرو بود.

از سوی دیگر ناوگان پنجم ایالات متحده مستقر در بحرین اعلام کرد که از وقوع این حادثه آگاه بوده و اوضاع را زیر نظر دارد.

در اطلاعیه ستاد عملیات تجارت دریایی بریتانیا آمده‌است: «تحقیقات در حال انجام است. کشتی ایمن است و حال خدمه نیز خوب است.»

مفاد این اطلاعیه حاکی از آن است که این حادثه در ساعت 20:40 به وقت گرینویچ رخ داده ‌است. ستاد مزبور، جزئیات انفجار را بیان نکرد.

در این اطلاعیه آمده‌است: «به شناورهایی که در منطقه در حال ناوبری هستند، توصیه شده که احتیاط کنند.»

ستاد مزبور تاکید کرد این کشتی در راه رسیدن به نزدیکترین بندر است و ستاد، آخرین مکان کشتی را در سواحل مسقط، پایتخت عمان شناسایی کرده بود.

در حالی که چزئیات انفجار شامگاه پنج‌شنبه هنوز نامشخص است، «دریاد گلوبا» ل که یک شرکت اطلاعاتی نیروی دریایی است، گفت به احتمال زیاد این انفجار ناشی از «فعالیت نابرابر ارتش ایران» بوده که به گفته این شرکت، با تنش‌های فزاینده منطقه، «متناسب» است.

در گزارش «دریاد» آمده ‌است: «در حالی که ایران به دنبال زیر فشار گذاشتن ایالات متحده برای لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام است، چه بسا به دنبال «اقدامات دیپلماتیک قوی با ابزارهای نظامی» نیز باشد.

این حادثه پس از یک سری انفجارهای مرموز رخ داد که در سال 2019 کشتی‌ها را در خلیج عمان در نزدیکی تنگه هرمز هدف قرار داد. نیروی دریایی ایالات متحده در آن برهه، ایران را مسئول این انفجارها تلقی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم