اقدام به خودکشی یک زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سیامک مقیمی زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان 98، ساعات پایانی شب چهارشنبه 24 فوریه در پی اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست و شکم خود به بیمارستان منتقل شد. مقیمی بهمن ماه 98 توسط دادگاه انقلاب تهران به 10 سال حبس تعزیری محکوم شد که با استناد به ماده 134 قانون مجازات اسلامی 5 سال از آن قابل اجرا است. او در جریان اعتراضات سراسری در شهرستان پرند بازداشت و نهایتا به زندان تهران بزرگ منتقل شد. علیرغم ابتلای سیامک مقیمی به بیماری اعصاب و روان و بستری طولانی مدت وی پیش از بازداشت، با بی توجهی مسئولان، کماکان در زندان تهران بزرگ در حال تحمل حبس است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «سیامک مقیمی ساعت 12 شب از طریق بریدن رگ دست و پاره کردن شکم خود دست به خودکشی زد و به بیمارستان منتقل شد. مسئولان زندان وسایل او را نیز از بند جمع آوری و خارج کردند.»

به گفته این منبع مطلع؛ وی تحت تاثیر صحبت‌های میرزاآقایی، رئیس اندرزگاه خطاب به زندانیان اعتراضات سراسری آبان ماه، مبنی بر اینکه «هیچ حقی به شما تعلق نمی گیرد» دست به خودکشی زده است. مسئولان زندان با تشکیل شورای انضباطی در زندان و پرونده‌های انضباطی برای زندانیان، آن ها را با محرومیت از مرخصی و تعلق نگرفتن حق آزادی مشروط تهدید می کنند. این اقدام مشکلات روحی و روانی مضاعفی را براى برخی زندانیان ایجاد کرده است.

سیامک مقیمی، در جریان اعتراضات آبان ماه 1398 در شهرستان پرند توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد و با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

بازداشت، محکومیت و تداوم حبس این زندانی در حالی صورت گرفته که وی تا یک هفته پیش از بازداشت به صورت طولانی مدت جهت درمان در آسایشگاه بیماران اعصاب و روان بستری بوده و تحمل حبس در این شرایط وضعیت وی را وخیم تر کرده است.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه 24 آبان ماه 98 با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در 719 نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود 7 هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم