فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گروسی: در صورت عدم توافق ایران و آمریکا با اوضاع تازه‌ای روبرو خواهیم شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با رادیو و تلویزیون ژاپن «ام‌اچ‌کی» گفت: «اگر ایران و قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا درباره برنامه هسته‌ای تهران به توافق نرسند، جامعه جهانی با وضعیت جدیدی روبرو خواهد شد.»

  این در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه 24 فوریه اعلام کرد صبر و شکیبایی آمریکا در خصوص ایران برای بازگشت به بحث در مورد برجام، حدود معینی دارد.

  ایران به شکل رسمی به پیشنهاد هفته گذشته آمریکا برای گفت‌و گو در نشست مشترک با کشورهای عضو برجام، پاسخ نداده‌است.

  پرایس در پاسخ به این پرسش در جلسه مطبوعاتی که آیا مهلتی برای پایان این پیشنهاد مقررشده، گفت که اقدامات انجام شده از سوی ایران در نقض مفاد برجام و محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، این موضوع را «یک چالش فورس ماژور» برای واشینگتن تبدیل کرده‌است.

  او افزود: «شکیبایی ما حد و مرزی دارد اما ما بر این باوریم و رئیس‌جمهوری نیز در این زمینه واضح بود … که موثرترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، راهبرد دیپلماتیک است.»

  ایران باید در معرض تحریم‌های کامل باشد

  از سوی دیگر، کاخ سفید چهارشنبه 24 فوریه به العربیه گفت که ایالات متحده قبل از پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش، تحریم‌ها علیه این کشور را لغو نخواهد کرد.

  تام کوتین سناتور جمهوری‌خواه نیز چهارشنبه 24 فوریه در توئیتی تأکید کرد که «ایران تا زمانی که در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است و از تروریسم حمایت کرده و گروگان می‌گیرد، باید در معرض تحریم‌های کامل قرار داشته باشد.

  استراتژی فراگیر

  شایان ذکر است که ویلیام برنز نامزد منصب مدیریت سیا، چهارشنبه 24 فوریه تأکید کرد که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، بخشی از یک استراتژی جامع و فراگیر است.

  برنز گفت: «کلید مقابله با تهدیدهای گوناگون از سوی ایران، یک استراتژی جامع است که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، تنها یک بخش از آن به‌شمار می‌آید.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران