فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر امور خارجه آلمان: ایران در زمینه هسته‌ای شفاف نیست

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان که پیشتر اقدامات تهران را بازی با آتش توصیف کرده بود، روز چهارشنبه 24 فوریه 2021 از ایران خواست برای نجات برجام، پیشنهادات دیپلماتیک ارائه شده از سوی کشورهای غربی را بپذیرد.

  او همچنین ایران متهم کرد که از سطح شفافیت مناسب با توافق برجام می‌کاهد، به ویژه اینکه ایران از روز سه‌شنبه فعالیت بازرسان بین‌المللی را محدود کرد.

  بر اساس اعلام آژانس ایران در حال حاضر 17 کیلو اورانیوم با درجه غنی‌سازی 20 درصدی در اختیار دارد و هر ماه 15 کیلو از این اورانیوم تولید می‌کند. مقدار اورانیوم غنی‌سازی شده ایران 14 برابر مقدار مجاز است.

  هایکو ماس گفت: «ایران در آخر باید بفهمد آنچه مهم است کاهش تنش و پذیرش پیشنهادات دیپلماتیک مطرح شده، از جمله از سوی آمریکاست.»

  کاهش پی در پی تعهدات ایران به توافق هسته‌ای بازگشت به این توافق را برای جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا بسیار دشوار کرده و او هم گفته تا زمانی که ایران به همه تعهدات هسته‌ای خود عمل نکند، او تحریم‌ها را از روی ایران برنخواهد داشت.

  ایران در هفته جاری مهلت نهایی برداشته شدن تحریم‌ها را سه ماه اعلام و تهدید کرد پس از آن تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته تاسیات هسته‌ای را پاک می‌کند.

  وزیر امور خارجه آلمان توضیح داد: «هنوز می‌خواهیم از این فرصت سه ماهه استفاده کنیم و به همراه شرکای دیگر گام ل گام چگونگی بازگشت آمریکا به برجام را بررسی کنیم.»

  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در همین باره تاکید کرد تل‌آویو به توافق هسته‌ای با ایران باور ندارد و «با وجود توافق و یا بدون آن اسرائیل همه توان خود را به کار می‌گیرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.»

  ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 23 فوریه 2021 گفت که کشورش برنامه موشک‌های بالستیک ایران را در مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌کند و این موضوع بخشی از مذاکرات است.

  پرایس گفت: «ایران هنوز سیاست نقض [تعهدات برجامی] را در پیش گرفته ولی آمریکا اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران