فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشدار سازمان ملل درباره وخامت اوضاع و دعوت به توقف خشونت‌ها در استان مأرب یمن

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سازمان ملل متحد چهارشنبه 24 فوریه 2021 ضمن هشدار درباره وخامت اوضاع انسانی خواستار توقف خشونت‌ها در استان مأرب واقع در شمال شرق صنعا پایتخت یمن و دیگر مناطق این کشور شد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها استفان دوچاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل چهارشنبه تاکید کرد که سازمان ملل به دعوت خود برای توقف فوری خشونت‌ها در استان مأرب یمن که در شمال شرق صنعا پایتخت یمن واقع شده و همچنین سایر مناطق این کشور ادامه می‌دهد.

  دوچاریک گفت:« از همه طرف‌ها در یمن دعوت به عمل می‌آوریم تا به تلاش‌های دوچندان برای حمایت از اقدام مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای تحقق راه حل سیاسی و ایجاد آتش‌بس در سراسر کشور در سریع‌ترین وقت ممکن بپیوندند.

  او همچنین افزود که «بنا به گزارش‌های آژانس‌های انسانی، آواره‌گی و فرار مردم به مأرب و درون آن دو سوم مجموع موردهای فرار جنگ‌زدگان یمنی طی سال گذشته را تشکیل می‌دهد».

  دوچاریک نیز تاکید کرد:« ما و شرکایمان در زمینه فعالیت‌های انسان‌دوستانه برای افزایش حمایت‌ها و برنامه‌ریزی در این زمینه تلاش می‌کنیم»، او همچنین هشدار داد که «وخامت اوضاع ممکن است به سرعت منجر به تاثیر بر امکانات کنونی شده و صدها هزار نفر را مجبور به فرار کند».

  شایان ذکر است که مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن روز 18 فوریه جاری تاکید کرد که حملات شبه‌نظامیان حوثی به استان مأرب یمن افق‌های صلح در این کشور را تهدید کند.

  گریفتس در گزارشی به شورای امنیت با اشاره به وخامت اوضاع و تشدید بحران نظامی در یمن تاکید کرد که جنگ در یمن طی ماه گذشته و با تشدید و ادامه حملات حوثی‌ها به مأرب تحت کنترل دولت قانونی که پناهگاهی مؤقت برای هزاران آواره جنگی یمنی است، وارد فاز جدیدی شده است.

  فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن خطاب به شورای امنیت هشدار داد که حملات حوثی‌ها به استان مأرب میلیون‌ها غیرنظامی را به ویژه در پی تهدیدها به کشاندن جنگ به اردوگاههای آوارگان جنگی در معرض خطر قرار داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران