فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • لیبی در انتظار آغاز به کار کابینه جدید در فضایی آکنده از ابهام

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  لیبیایی‌ها در ساعات پیش‌رو در انتظارند تا از شکل و ترکیب دولت جدیدی آگاه شوند که مرحله گذار تازه‌ای را رهبری خواهد کرد و مأموریت آن، بیرون آوردن کشور از بحران اقتصادی و امنیتی ناشی از تنش‌های سیاسی و تفرقه و بسترسازی‌های لازم برای برگزاری انتخابات عمومی تا اواخر سال جاری است.

  عبد الحمید الدبیبه نخست‌وزیر، پنج‌شنبه 25 فوریه، ترکیب دولت خود را به شورای عالی ریاستی و پارلمان لیبی، یک روز قبل از پایان مهلت تعیین شده برای اعلام آن به افکار عمومی در جمعه (فردا) ارائه کرد و سپس تا در طی 21 روز برای گرفتن رای اعتماد از پارلمان منتظر می‌ماند تا رسماً کار خود را آغاز کند.

  ساعاتی قبل از تاریخ اعلام و پس از هفته‌ها رایزنی به مدیریت عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر با همه احزاب سیاسی و ارزیابی رزومه هر یک از نامزدها، گونه‌ای ابهام و پنهان‌کاری بر ساختار ترکیب کابینه حاکم است؛ آنهم در حالی که انتظار می‌رود در این کابینه، توازن سیاسی و جغرافیایی کشور در کنار عنصر شایسته سالاری، در نظر گرفته شود.

  در پی مذاکرات دشوار به رهبری الدبیبه و فشارهای زیادی که او در روند انتخاب دولت خود متحمل شد، الدبیبه در انتظار گرفتن رای اعتماد از پارلمانی است که هنوز قادر به تشکیل جلسه، سامان‌دهی صفوف خود و توافق در مورد جلسه رای اعتماد به کابینه جدید نیست.

  الدبیبه تا این لحظه از حمایت 84 نماینده برخوردار شده که خواستار تسریع در تشکیل جلسه رای اعتماد به دولت آینده بوده و پشتیبانی «بی قید و شرط» خود را از دولت وحدت ملی، مورد تأکید قرار داده‌اند، مشروط بر اینکه در معرفی وزراء، معیارهای صلاحیت، صداقت و تجربه مد نظر قرار گیرد.

  الدبیبه به پارلمان هشدار داده بود که در صورت عدم توافق در برگزاری جلسه اعطای اعتماد به دولت، به «گزینه دوم» متوسل خواهد شد که در اشاره به احتمال مراجعه او به مجمع گفت‌وگوی سیاسی برای گرفتن رای اعتماد، مطابق با نقشه راه مصوب این مجمع در نوامبر گذشته در تونس است که در آن تأکید شده، در صورت عدم موفقیت مجلس در اعطای اعتماد، موضوع را به اعضای مجمع گفت‌و گوهای سیاسی، لیبی ارجاع می‌دهد.

  لیبیایی‌ها امیدوارند که مرحله تازه‌ای با این دولت جدید آغاز گردد که کشور را از چرخه درگیری و تفرقه خارج ساخته که به مرحله انتخابات برای پایان دوران گذار رهنمون کرده و نوید بخش بهبود اقتصادی و اوضاع معیشتی و دستیابی به آشتی میان اطراف منازعه داخلی باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران