فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ثمربخشی تلاش‌های سعودی؛ تحویل 600 هزار دوز واکسن کرونا به جمهوری غنا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر خارجه سعودی چهارشنبه 24 فوریه 2021 تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی شرکت کننده اصلی در طرح ابتکار دسترسی عادلانه جهانی به واکسن‌‌‌های کرونا (COVAX) است و با تحویل محموله 600 هزار دوزی واکسن کرونا به کشور آفریقایی جمهوری غنا، تلاش‌های آن در این زمینه به ثمر نشسته است.

  به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی سعودی چهارشنبه گفت که «طی ریاست ما بر گروه 20 به بسیج تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با کرونا کمک کردیم».

  او با اشاره به رساندن 600 هزار دوز از واکسن کرونا به کشور آفریقایی جمهوری غنا، گفت:«باعث خوشحالی‌‌ام است که‌ این تلاش‌ها به ثمر نشسته و افتخار دارم که امروز شاهد گام مهم تحویل (واکسن) به غنا باشم».

  شایان ذکر است که برنامه دسترسی جهانی به واکسن کرونا موسوم به کواکس (COVID-19 Vaccines Global Access) چهارشنبه اعلام کرد که اولین محموله جهانی از دوزهای واکسن کرونا را به مقصد جمهوری غنا ارسال کرده است و این روز را «تاریخی» خواند.

  انتخاب جمهوری غنا از سوی برنامه COVAX به عنوان اولین کشور برای دریافت واکسن‌های کرونا پس از آن صورت گرفت که این کشور آمادگی خود در زمینه کادرهای پزشکی، سیستم نگهداری و تحویل گرفتن محموله واکسن‌های کرونا که با تامین مالی از سوی برنامه کواکس وابسته به سازمان ملل تهیه شده است را به اثبات رساند.

  طی این محموله ارسالی جمهوری غنا 600 هزار دوز از واکسن استرازینیکا آکسفورد را از «انستیتوی سرم هند» که موسسه دارویی تولید کننده واکسن کرونا در شهر پونای هند است، دریافت کرد.

  صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» در بیانیه‌ای در این‌باره اعلام کرد که « تحویل این محموله سرآغاز بزرگترین عملیات امدادرسانی و توزیع واکسن‌ها در تاریخ است».

  در همین راستا سازمان ملل متحد برای توزیع دو میلیارد دوز واکسن از طریق برنامه «کواکس» طی سال جاری برنامه‌ریزی می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران