فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اقلیم کردستان اطلاعاتی را درباره عاملان حمله راکتی اربیل به بغداد و ائتلاف داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از دستیابی به اطلاعاتی جدید درباره جناح‌هایی که حمله اربیل را انجام دادند، خبر داد.

  به گزارش تلویزیون «کردستان24» مسرور بارزانی روز پنج‌شنبه 25 فوریه 2021، با اشاره بە بحران‌هایی کە اقلیم کُردستان در این اواخر با آن‌ها روبرو شده است، تصریح کرد کە «دشمنان از بسیاری جهات برای برهم زدن ثبات اقلیم کردستان تلاش کردند و طرف‌هایی هم بودند کە پیروزی‌های ما را برنمی‌تابیدند. اما تلاش‌هایی کە برای صلب اعتماد مردم از دولت اقلیم کردستان و قدرت این اقلیم انجام گردید، بە شکرانه‌ی خداوند بە نتیجە نرسید و هیچ‌کدام از این بحران‌ها مرا از انجام دادن وظایفمان برای اصلاحات و آبادانی و پیشبرد کردستان عزیزمان بازنخواهد ایستاد.»

  نخست وزیر اقلیم کردستان عراق ضمن اشاره به حملات تروریستی موشکی اخیر به اربیل گفت: «نهادهای امنیتی از همان روز اول بە انجام‌وظیفه‌ی خود پرداختند و سریعاً توانستند سرنخ‌های مهمی در جهت شناسایی مجرمان بەدست بیاورند و روزبه‌روز اطلاعات بیشتری در مورد جریان‌های پشت آن حملات را کسب نمایند.»

  او در ادامه گفت: «با خوشحالی می‌توانم بە شما عزیزان بگویم کە در این زمینە به دستاوردهای خوبی رسیدیم و پس‌ازآنکه مستقیما با نخست‌وزیر عراق فدرال گفتگو کردم، اطلاعات به‌دست آمده را جهت تحقیقات بیشتر با نیروهای ائتلاف به اشتراک گذاشتیم.»

  نخست وزیر در این مورد تصریح کرد کە «بە خاطر ادامه‌ی تحقیقات نمی‌خواهد صریحاً بە اطلاعات به دەست آمده بپردازد و تأکید کرد کە بە چیزهای دیگری نیز دسترسی پیداکرده‌ایم کە امیدوارم در آینده‌ای نزدیک همەی این اطلاعات را در اختیار هم‌میهنان محترم قرار بدهیم.»

  ردپای ایران در حمله موشکی به اربیل

  فرودگاه بین‌المللی اربیل شامگاه دوشنبه 15 فوریه 2021 هدف حمله موشکی قرار گرفت و 3 موشک به منطقه پیرامونی این فرودگاه و 5 موشک به مناطق مرکزی شهر اصابت کردند.

  در ابتدا منابع امنیتی عراق گزارش کردند که آتش‌سوزی گسترده در پی سقوط دو موشک در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل عراق رخ داده است. رسانه‌های عراقی در گزارش‌های اولیه خود به نقل از منابع امنیتی گزارش کردند که سه موشک خمپاره به منطقه پیرامون فرودگاه اربیل برخورد کردند. همزمان رسانه‌های کُردی از وقوع دو انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل خبر دادند.

  به نقل از منابع امنیتی گزارش شد که یک پایگاه نظامی در شمال عراق که در اختیار نیروهای آمریکایی است، هدف حمله موشکی قرار گرفت. خبرنگار العربیه هم به نقل از سازمان مبارزه با تروریسم کردستان اعلام کرد فرودگاه اربیل هدف دو موشک قرار گرفت. این منابع امنیتی به العربیه گفتند که منطقه وزیران اربیل هدف 5 موشک قرار گرفت و موشک‌ها به مناطق پرجمعیت اربیل اصابت کردند و در پی این حمله موشکی حداقل دو نفر مجروح شدند.

  دقایقی پس از این حمله هلی‌کوپترهای آمریکایی برای شناسایی منبع حملات موشکی، بر فراز فرودگاه اربیل به پرواز در آمدند. گزارش‌های تکمیلی نشان داد که سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تعدادی از موشک‌های شلیک شده به سمت اربیل را رهگیری و منهدم کردند و از 8 موشک شلیک شده به سمت اربیل، 5 موشک به مناطق مرکزی این شهر اصابت کرد. در پی این حمله ترافیک پروازی فرودگاه اربیل متوقف و همه پروازهای این فرودگاه لغو شد.

  گروهی که خود را گردان‌های «اولیاء دم» می‌خوانند، بدون ارائه هیچ سندی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفتد که «اشغالگران آمریکایی» را مورد هدف قرار داده‌اند.

  به گزارش خبرنگار العربیه صبح روز سه‌شنبه کامیون‌هایی که به عنوان سکوی پرتاب موشک استفاده شده‌ بودند پیدا شد که در آنها 4 موشک کاتیوشای هنوز شلیک نشده وجود داشت.

  گروهی که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، با ایران در ارتباط بود. این گروه مسئولیت تعدادی از حملات صورت گرفته به نیروهای ائتلاف، پیمانکاران مرتبط با ائتلاف و همچنین تاسیسات آمریکایی از جمله سفارت این کشور در بغداد را بر عهده گرفت.

  نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان از شورای امنیت و سازمان ملل خواست خطرات مرتبط با حمله موشکی به اربیل را جدی بگیرند. او دولت عراق خواست با اجرای قانونی اساسی، به تهدیدات موجود علیه ملت کردستان پایان دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران