شورای همکاری خلیج: باید در هر گفت‌وگویی درباره برنامه هسته‌ای ایران مشارکت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size


كشورهاى عضو شورای همکاری خلیج سه‌شنبه 23 فوریه 2021 ضمن تاکید بر ضرورت مشارکت این شورا در هر گفت‌وگویی درباره برنامه هسته‌ای ایران، اعلام كردند که در هر مذاکراتی درباره امنیت منطقه باید طرف گفت‌وگو باشند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج سه‌شنبه طی دیدار با سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ریاض بر ضرورت مشارکت شورای همکاری خلیجی در هر مذاکراتی درباره پرونده هسته‌ای ایران تاکید کرد.

الحجرف همچنین از ایران خواست تا دست از رفتار مداخله‌جویانه‌اش در امور داخلی کشورها برداشته و اقدامات ناامن کننده و بی‌ثبات کننده از طریق حمایت از گروههای تروریستی را متوقف کند.

دبیرکل شورای همکاری نیز بر ضرورت اعمال فشار از سوی اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی بر شبه‌نظامیان حوثی برای وادار کردن آنها به ورود به فرآیند مسالمت‌‌آمیز و متوقف ساختن حمله به مأرب و علاوه بر آن توقف حملات به غیرنظامیان و همچنین متوقف کردن حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به پادشاهی سعودی تاکید کرد.

تنش‌‌آفرینی‌های ایران

شایان ذکر است که دولت آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که با هم‌پیمانان خود درباره توافق هسته‌ای با ایران گفتگو خواهد کرد.

چند روز پیش نیز جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا طی کنفرانس امنیتی مونیخ اشاره کرد که ایالات متحده آمریکا از نزدیک با هم‌پیمانان درباره نحوه تعامل با ایران همکاری می‌کند. او در این کنفرانس که به طور مجازی برگزار شده گفت که « تهدید به گسترش (سلاح) هسته‌ای همچنان نیاز به دیپلماسی و همکاری دقیق فیمابین ما دارد».

او با اشاره به 5 عضو دائم در شورای امنیت و آلمان، افزود که « به این دلیل گفتیم که ما برای بازگشت به روند مذاکرات با گروه 1+5 درباره برنامه هسته‌ای ایران آمادگی داریم».

این در حالی است که رژیم تهران در دو روز گذشته ضمن تنش‌آفرینی و تشدید بر مواضع خود با بازرسی‌های ناگهانی کارشناسان آژانس مخالفت کرده و در این میان علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز به احتمال افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم در صورت نیاز کشورش به آن، اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم