فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رضا پهلوی خواستار همراهی با اعتراضات مردم سراوان شد 

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ولیعهد سابق ایران، اعتراض مردم سراوان به کشتار سوخت‌بران را «خیزش مردم شجاع سراوان علیه ظلم و ستم بی‌پایان» توصیف و آن را شایسته «تقدیر» دانست و خواستار همراهی با آن شد.

  رضا پهلوی با نوشتن توئیتی از اعتراضات مردم سیستان و بلوچستان حمایت کرد. او نوشت: «سوختبری انتخاب هم‌میهنان بلوچ مظلوم ما در سیستان و بلوچستان نیست، این جمهوری اسلامی است که مردم محروم استان‌های مرزی ایران را به کارهای خطرناکی چون سوختبری و کولبری وادار کرده و خود نیز آنها را به گلوله می بندد».

  او اعتراضات مردم سراوان را «خیزش مردم شجاع سراوان علیه ظلم و ستم بی‌پایان» توصیف کرد و تاکید کرد که این اعتراضات «شایسته تقدیر و همراهی ماست».

  او با افزودن هشتگ «سراوانتنهانیست» در پایان، بیان کرد: «باور دارم که در ایران آباد و آزاد فردا، سیستان و بلوچستان طعم رونق و رفاه را خواهد چشید».

  گفتنی است، روز گذشته ویدیوها و گزارش‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد نیروهای سپاه پاسداران به سمت سوخت‌بران بلوچ تیراندازی می‌کنند که در آن دست‌کم 10 نفر کشته و تعداد بسیاری زخمی شدند. این درگیری در نقطه صفر مرزی «آسکان» در سراوان روی داد.

  کشتار خونین سوخت‌بران معترض، خشم شهروندان سایر شهرهای این استان را نیز برانگیخت و اعتصاب مغازه‌داران این شهر را نیز در پی داشت.

  در ویدیوهای منتشر شده از شهر پهره (ایرانشهر) مردم معترض شبانه در خیابان‌ها حضور پیدا کرده‌اند و با به آتش کشیدن لاستیک‌ ماشین، محور دزاپ به پهره نرسیده به پلیس راه را بستند. همچنین در این شهر بازارهای اصلی تعطیل شدند و مغازه‌داران به منظور همراهی با سوخت‌بران، دست به اعتصاب زدند. بازار سراوان نیز پس از اعتصاب مغازه‌داران این شهرستان، تعطیل شد.

  استان سیستان و بلوچستان از محروم‌ترین استان‌ها در ایران به شمار می‌آید و به اعتراف محامی نماینده رهبر ایران در این استان، با وجود اینکه سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های ویژه‌ای در زمینه مرز، معادن و سواحل دارد اما از محرومیت تاریخی رنج می‌برد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران