داستان پول‌های بلوکه شده ایران؛ تهران به پول نقد دسترسی پیدا نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز سه‌شنبه 5اسفند اعلام کرده بود که با کشورهای ژاپن و کره جنوبی برای دسترسی به منابع ارزی بلوکه شده ایران توافق شده است، وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای ابراز داشت که دولت این کشور برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران با کشورهای مربوطه بویژه آمریکا در حال مذاکره و رایزنی است.

علی ربیعی به نقل از ناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران از آزادسازی یک میلیارد دلار از منابع مالی مسدود‌شده در کره جنوبی سخن گفته بود و اظهار داشت که مذاکراتی نیز با عمان و عراق جهت استفاده از منابع بلوکه شده ایران برای «تامین نیازهای ضروری کشور مانند کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی» صورت گرفته است.

ناصر همتی دیروز دوشنبه 4اسفند نیز بدون ذکر مقدار منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی، از توافق تهران با سئول در رابطه با «نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی از منابع ارزی مسدود شده ایران به مقاصد مورد نظر» خبر داده بود.

مذاکرات ایران با کره جنوبی درباره آزادسازی یا امکان دسترسی به منابع مسدود شده پس از توقیف یک نفت‌کش کره‌ای از سوی ایران در آب‌های خلیج اتفاق افتاد. تهران کوشید تا از این طریق فشارهایی به طرف کره‌ای و دیگر کشورهایی که پول‌های ایران را بلوکه کردهاند، وارد کند. با این وجود، الگوی توقیف و به گروگان گرفتن کشتی‌ها از سوی ایران نه تنها به آزادسازی منابع ارزی منجر نشد بلکه با توجه به سخنان علی ربیعی سخنگوی دولت و مذاکرات رئیس کل بانک مرکزی ایران، مشخص شده که ایالات متحده از طریق متحدان و کشورهایی که منابع ایران در آنها مسدود شده است در صدد. اجرای الگوی «پول در برابر غذا و دارو» است. این الگو به مانند فرمول «نفت در برابر غذا» بوده که بر نظام پیشین عراق پس از جنگ با کویت تحمیل شده بود.

به نظر می رسد دولت جو بایدن تلاش دارد با محروم کردن ایران از انتقال پول نقد، امکان پرداخت این پول‌ها به گروه‌های نیابتی ایران درمنطقه و یا هزینه کردن آنها در برنامه‌های هسته‌ای و موشکی را محدود کند اما همزمان جابجایی این مبالغ برای تامین نیازهای اساسی و ضروری را امکان پذیر نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید