بیانیه «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران» در رابطه با کشتار سوختبران بلوچ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران که از پنج جریان سیاسی کُرد در سال 1396 تاسیس شد، در رابطه با کشتار سوختبران بلوچ و حوادث شهرستان سراوان بیانیه‌ای صادر کرد. در ابتدای این بیانیه آمده است: «طبق اخبار رسیدە متاسفانە مزدوران مرزبانی سپاه پاسداران دوشنبە چهارم اسفندماه 1399 در نقطە مرزی بمپشت سراوان بە سوی سوختبران بی‌پناه بلوچ تیراندازی مستقیم کردە و در پی آن دستکم چهاردە نفر کشتە و زخمی شدەاند».

این مرکز در ادامه بیانیه ضمن اشاره به کشتار روزانه «کولبران کُرد» در کردستان ایران و حذف فیزیکی فعالان همه ملیت‌ها در ایران ازسوی حاکمیت سیاسی، آورده است: «وضعیت اسفناک مناطق ملیتی و نبود امکان کار و محرومیت‌های گستردە روا داشتە شدە برملیت‌های تحت ستم ایران باعث شدە کە مردم بی‌امید هیچ راه دیگری جز امرار معاش و تلاش برای پیدا کردن نان شب، بە کارهای مرزی روی آوردە و جان خود را برای درآمد اندک و ناچیز بە خطر بیاندازند».

این بیانیه در پایان اظهار می‌دارد: «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران ضمن محکوم کردن این جنایت ضد بشری و عرض تسلیت بە خانوادە بازماندگان این جنایت و آرزوی بهبودی برای مجروحین، بر این باور است کە عامل اصلی همە ویرانی‌های ایران، رژیم جمهوری اسلامی ایران بوده و نابودی این رژیم تنها راه پیش روی همە مردمان ایران است».

کشتار مستمر سوختبران بلوچ

گفتنی است که حادثه کشتار بیش از ده سوختبر بلوچ و چندین مجروح در نقطه مرزی سراوان در روز دوشنبه 4 اسفند توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران رخ داد. بنا به گزارش کمپین فعالان بلوچ، ماموران مرزبانی سپاه پاسداران با شلیک گلوله جنگی به سوختبران بلوچ در نقطه مرزی سراوان، دست کم ده نفر را کشته و بسیاری را مجروح کردند.

در پی این حادثه، مردم شهرستان سراوان با هجوم به فرمانداری این شهرستان و آتش زدن خودروهای پلیس، اعتراض خود را به این کشتار اعلام کردند.

فعالان حقوق بشری نیز اطلاع دادند که اینترنت در شهرستان سراوان محل درگیری، دچار اختلال شده و راههای ارتباطی نیز بسته شده است.
با روشن شدن ابعاد این حادثه، اعتراض مردم بلوچ به دیگر شهرهای استان نیز گسترش یافت و دیروز و امروز زاهدان مرکز استان،ایرانشهر، جکیگور و کورین سرجنگل شاهد اعتصاب و اعتراض سراسری بود.

ناظران و فعالان بلوچ همواره تاکید کرده‌اند که سپاه پاسداران ایران به طور منظم و بدون هیچ مانعی به قاچاق بنزین و گازوئیل جهت دورزدن تحریم‌ها مشغول بوده است اما با خشونت و زور اسلحه مانع فعالیت سوختبران فقیر بلوچ جهت نان‌آوری برای خانواده‌های خود می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید