بایدن در تماس با الکاظمی خواستار مجازات عاملان حملات موشکی به منطقه سبز بغداد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز چهارشنبه 24 فوریه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، طی تماسی با مصطفی الكاظمی نخست وزیر عراق، بر لزوم مجازات افرادی كه در پرتاب موشک ها به منطقه سبز و مراکز دیپلماتیک در بغداد تأكید كرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن و الکاظمی در این تماس تلفنی درباره حملات موشکی اخیر به نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف بین المللی گفت‌وگو کردند.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» روز گذشته در بیانیه تاکید كرد، موشک‌هایی كه در عراق توسط شبه نظامیان یا (هسته‌های کاتیوشا»، مراکز هیئت‌های دیپلماتیک یا سفارت آمریکا یا پایگاههای نظامی ائتلاف بین المللی را هدف قرار می‌دهند، ساخت ایران و تهران آنها را گروههای عراقی می‌دهد.

در همین حال یک مقام عراقی روز گذشته گفت هدف از موشک پرانی گاه به گاه به پایگاه های نظامی و مقرهای دیپلماتیک تلاش برای جلوگیری از پیشرفت دولت در زمینه بسط حاکمیت و قانون در این کشور است.

این مقام عراقی گفت، سرویس امنیتی این کشور در حال بررسی پرونده این افراد و مجرمان را به سزای اعمالشان خواهد رساند. او تأکید کرد، کشور عراق عرصه تسویه حساب‌های بین کشورها متنازع نخواهد بود.

گفتنی است که شامگاه دوشنبه 22 فوریه 2021 سفارت آمریکا در عراق که در منطقه به شدت حفاظت‌شده سبز عراق قرار دارد، هدف حمله موشکی قرار گرفت. علاوه بر سفارت چند فروند موشک کاتیوشا نیز به منطقه پیرامونی آن اصابت کرد.

مرکز رسانه‌ای نهادهای امنیتی عراق اعلام کرد، موشک‌های شلیک شده به منطقه سبز از منطقه «حی السلام (الطوبجی)» شلیک شده‌اند. از مجموع سه موشک شلیک شده، دو موشک به منطقه سبز و یک موشک به منطقه الحارثیه اصابت کرد. در نتیجه این حمله 4 دستگاه خودرو شهری در منطقه سبز دچار خسارت شدند. نیروهای فرماندهی عملیات بغداد هم سکوهای پرتاب این موشک‌ها را پیدا کردند.

همزمان رسانه‌های عراقی گزارش کردند که ستون‌های دود از داخل سفارت آمریکا به آسمان رفته، آژیر خطر به صدا درآمده و هلی‌کوپترهای بدون سرنشین هم در منطقه به پرواز در آمدند.

پیش از این نیز مسئولان امنیتی عراق، از اصابت 4 موشک کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد که محل استقرار پیمانکاران آمریکایی و عراقی است، خبر دادند. گفته شد که در این هجوم یک پیمانکار عراقی زخمی گردید. ارتش عراق، اصابت 4 موشک به این پایگاه را تأیید کرد

شایان ذکر است که عراق ظرف چند ماه گذشته شاهد شماری از حملات موشکی علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی بود که اطراف سفارت آمریکا در بغداد نیز هدف قرار گرفت.

به‌رغم عدم بازداشت عاملان این حملات از سوی مسئولان ذیربط عراقی، انگشت اتهام معمولاً متوجه شبه نظامیان وفادار به ایران می‌شود.

حمله به فرودگاه اربیل

نیروهای ائتلاف سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که حمله موشکی روز دوشنبه به نیروهای تحت فرماندهی آمریکا در شمال عراق، منجر به کشته‌شدن یک پیمانکار غیرنظامی و زخمی‌شدن یک سرباز آمریکایی گردید. این موشک‌ها در یک پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای ائتلاف در فرودگاه اربیل و نزدیکی آن فرود آمدند.

سخنگوی ائتلاف نیز سه‌شنبه گذشته در توئیتی نوشت که پیمانکار کشته شده، آمریکایی نبود و سه موشک به داخل پایگاه اصابت کرد. او تأکید کرد که 9 نفر شامل هشت پیمانکار غیرنظامی و یک سرباز آمریکایی زخمی شدند. یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که این سرباز دچار ضربه مغزی شده ‌است.

اغلب کارشناسان عراقی معتقدند که رژیم ایران و شبه نظامیان وابسته‌اش، مسئول این حملات هستند اما ایران همواره ارتباط خود با شبه نظامیانی که مراکز دیپلماتیک یا سفارت آمریکا در بغداد را هدف قرار داند را تکذیب می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید