اسرائیل: تهران با فریبکاری روند کار بازرسان آژانس جهانی هسته‌ای را تخریب می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسرائیل امروز تهران را به تخریب عملیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم ساخته و تأکید کرد که تهران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده و خطوط قرمز در اقدامات تنش‌آفرینانه خود، پشت سر می‌گذارد اما این نوع اقدامات، بی‌پاسخ نخواهد ماند.

گابی اشکنازی وزیر امور خارجه اسرائیل در سخنانش تأکید کرد که ایران به ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده ادامه داده و با فریبکاری، عزم خود را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، پنهان ساخته و درحال تخریب روند بازرسی آژانس جهانی انرژی هسته‌ای است.

واکنش فوری جهانی

به‌نظر اشکنازی، اقدامات افراطی ایران، واکنش فوری بین‌المللی را ایجاب می‌کند زیرا «اشکال آفرینی در روند بازرسی از تأسیسات هسته‌ای از سوی ایران و متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی، اقدامات تندروانه‌ای است که از تمام خطوط قرمز تعریف شده از طرف جامعه بین‌المللی، عبور کرده و توافق هسته‌ای را از هر محتوایی خالی می‌سازد.

تهدید بی پاسخ نمی‌ماند

اشکنازی همچنین تأکید کرد که سیاست ایران، قصد واقعی برای جلورفتن به شکل مخفیانه در قابلیت‌های هسته‌ای دارد!

او با تأکید بر این که کشورش در این روند، اقدامات تهدیدآمیزی را می‌بیند که نمی‌تواند بی‌پاسخ بماند، گفت: ما هرگز اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز روز گذشته تأکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد رژیم ایران، که به بیان او رژیمی افراطی و متجاوز است، به سلاح هسته‌ای دست یابد.

«نتانیاهو سه‌شنبه 23 فوریه گفت: «ما روی هیچ توافقی با رژیمی افراطی مانند نظام ایران حساب نمی‌کنیم.» او افزود: «ما هرچه در توان داشته باشیم، برای جلوگیری از دستیابی نظام ایران به سلاح هسته‌ای، انجام خواهیم داد، صرف نظر از اینکه توافقی وجود داشته باشد یا نهو»

این مواضع اسرائیل با لازم الاجرا شدن قانون مجلس ایران درکاهش کار بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای از روز گذشته 23 فوریه مطرح گردید.

آژانس تأکید کرده ‌است که تهران به غنی‌سازی اورانیوم با میزان غنی‌سازی بسیار بالاتر از حد مجاز ادامه می‌دهد.

آژانس هسته‌ای روز گذشته همچنین فاش ساخت که تهران بیش از 17 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصدی دارد و هر ماه 15 کیلوگرم از این نوع اورانیوم را تولید کرده و توجیه ایران در مورد پیدا شدن اورانیوم در مراکز اعلام نشده، فاقد هرگونه وجاهت و اعتبار است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران، 14 برابر حد مجاز در برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید