.
.
.

یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز: تحریم‌ها علیه تهران تا پایان مذاکره باقی می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش ذکر نشود، روز سه شنبه 23 فوریه به خبرگزاری رویترز گفت، ایالات متحده تا زمانی که ایران پشت میز مذاکره ننشیند تحریم‌ها علیه تهران را کاهش نمی‌دهد.

این در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز گذشته در باره احتمال افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی این کشور سخن گفت.

با این حال یک مقام آمریکایی اهمیت اظهارات مربوط به توانایی ایران در غنی سازی اورانیوم تا میزان 60 درصد را کمرنگ دانست و گفت که این مسئله نگران کننده است، اما ایران هنوز این کار را انجام نداده است و واشنگتن منتظر است ببیند آیا تهران به مذاکرات بازخواهد گشت یا نه؟.

این مقام آمریکایی همچنین تصریح کرد که تا زمانی که دو طرف به مذاکرات بازنگردند، همچنان روند تشدیدی و لحنی سخت در مواضع خود خواهند داشت.

او همچنین گفت: «هر دو طرف در حال تلاش برای امتیازگیری هستند، خواه از طریق اقدامات هسته‌ای مانند کاری که تهران انجام می‌دهد یا با تحریم‌های اعمال شده که ایالات متحده از آن برای فشار بر ایران استفاده می‌کند».

این مقام آمریکایی گفته است که این روند در واقع به هیچ یک از طرفین کمک نمی‌كند.

گفتنی است که بخش عمده و اصلی توافق هسته‌ای که از مدتی پیش به مرحله شکست نزدیک شده بود، بر اساس کاهش برنامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران متمرکز بود تا تهران قادر به جمع آوری مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای نباشد. البته ایران همواره تلاش برای ساخت سلاح اتمی را انکار کرده است.

ایران تلاش می‌کند تا در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی از سوی ایالات متحده غنی سازی را کاهش دهد.

برخی ناظران سیاسی اما تشدید مواضع ایران و اتخاذ اقداماتی مانند افزایش غنی سازی را صرفاً ترفندهایی از سوی تهران برای بازگشت به میز مذاکره می‌دانند، تحلیلگران بر این باورند که مذاکرات میان ایران و آمریکا که برای بازگشت به برجام صورت می‌گیرد احتمالا تا ماه ژوئن آینده یعنی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به تعلیق خواهد افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم