.
.
.

ناتو و اتحادیه اروپا خواستار اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه 22 فوریه 2021 خواستار اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران شدند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شامگاه دوشنبه در گفتگو با شبکه آمریکایی «سی ان ان» تاکید کرد که فعالیت‌های ایران بی‌ثبات کننده منطقه است.

استولتنبرگ توضیح داد آنچه که بیشتر باعث نگرانی پیمان ناتو درباره نزدیکی ایران به دست‌یابی به سلاح هسته‌ای می‌شود، توانایی رژیم تهران برای افزایش برد این سلاح از طریق برنامه موشکی آن است.

استولتنبرگ همچنین بر ضرورت و اهمیت اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد.

دبیرکل ناتو در گفت‌وگو با «سی ان ان» همچنین تلاش‌های آمریکایی برای ایجاد راه‌حلی برای مسأله برنامه هسته‌ای ایران را با ارزش خواند.

از سویی و در همین راستا جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی دوشنبه بر ضرورت بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران با طرف‌های بین‌المللی تاکید کرد.

این مقام عالی اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری گفت:« باید به اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران، چه در زمینه تعهدات هسته‌ای یا برداشتن تحریم‌ها بازگردیم». او همچنین اشاره کرد که این روزها تماس‌های دیپلماتیک فشرده‌ای به این منظور و از آن جمله با ایالات متحده در حال انجام است.

نماینده عالی اتحادیه اروپا افزود که «این تنها راه برای حرکت به جلو است و به نفع امنیت جهانی و منطقه‌ای خواهد بود… ماموریت من همکاری جهت ایجاد زمینه‌ای برای دیپلماسی و یافتن راهکارهایی است و کار در این رابطه ادامه دارد».

شایان ذکر است علی خامنه‌ای رهبر ایران تلویحاً مسئولیت توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را پذیرفته و خواستار حل‌وفصل اختلاف مجلس و دولت در رابطه با تمدید بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران شد. طبق توافقی که در پی سفر اخیر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران انجام گرفت، ایران تا سه ماه دیگر اجازه نظارت به بازرسان آژانس را تمدید کرد.

از طرفی کاخ سفید روز دوشنبه در یک نشست خبری و در پاسخ به اظهارت علی خامنه‌ای رهبر ایران، اعلام کرد که سخنان او تغییری در موضع واشنگتن در قبال تهران ایجاد نمی‌کند و تا پیش از مشخص شدن نتایج مذاکرات، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «هیچ گام اضافی درباره توافق هسته‌ای با ایران برنمی‌داریم و منتظر گفتگوهای کشورهای امضاء کننده این توافق می‌مانیم.»

او در ادامه افزود: «بیانیه اتحادیه اروپا خواهان از سر گرفته شدن گفتگوهای دیپلماتیک است و ما منتظر پاسخ ایرانی‌ها به این دعوت می‌مانیم.»

ساکی گفت: «سیاست ما در قبال ایران باید از توافق داخلی بهره‌مند باشد و از این رو درباره گام‌های بعدی مرتبط با ایران با کنگره مشورت می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «دیپلماسی راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، اما برداشتن گام‌هایی خارج از این چارچوب هم از گزینه‌های موجود است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم