.
.
.

سازمان ملل: با وجود مذاکرات صلح تلفات غیرنظامی در افغانستان افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل سه‌شنبه 23 فوریه با نشر گزارشی نوشت، هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر، میزان کشته و زخمی شدن افراد غیرنظامی در این کشور افزایش یافته است.

در این گزارش آمده، در سال 2020 میلادی سه هزار و 35 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و پنج هزار و 785 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این گزارش ذکر شده، برای هفتمین سال متوالی، یوناما سالانه کشته شدن بیش از سه هزار غیرنظامی را ثبت نموده است، که این امر افغانستان را در میان کشنده‌ترین مکان‌ها برای افراد غیرنظامی در جهان قرار داده است.

دیبرا الینز نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان گفته است: «سال 2020 می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد. در عوض، هزاران فرد ملکی افغان به دلیل درگیری‌ها از بین رفته است».

او اضافه کرد: «هدف اصلی این گزارش مهم، ارائه حقایق و توصیه‌ها به طرفین منازعه است، تا آنها گام‌های فوری و مشخصی برای جلوگیری از آسیب رساندن به افراد ملکی بردارند. من از آنها می‌خواهم که در انجام اقدامات فوری برای جلوگیری از رنج بیشتر، حتی یک روز را تلف نکنند».

شایان ذکر است که یوناما در شرایطی از افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان خبر داده که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و حملات هدفمند در این کشور به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است که وزارت امور داخله این کشور اخیراً اعلام کرد که طالبان پشٌت این حملات دست دارند.

همچنان هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و گروه طالبان نیز دیشب(شامگاه دوشنبه) برای پیشبرد دور دوم مذاکرات صلح گردهم آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم