کاخ سفید: تهدیدات خامنه‌ای موضع ما در قبال ایران را تغییر نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ سفید روز دوشنبه 22 فوریه 2021 در یک نشست خبری و در پاسخ به اظهارت اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران اعلام کرد که سخنان او تغییر در موضع واشنگتن در قبال تهران ایجاد نمی‌کند و تا پیش از مشخص شدن نتایج مذاکرات، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «هیچ گام اضافی درباره توافق هسته‌ای با ایران برنمی‌داریم و منتظر گفتگوهای کشورهای امضاء کننده این توافق می‌مانیم.»

Advertisement

او در ادامه افزود: «بیانیه اتحادیه اروپا خواهان از سر گرفته شدن گفتگوهای دیپلماتیک است و ما منتظر پاسخ ایرانی‌ها به این دعوت می‌مانیم.»

ساکی گفت: «سیاست ما در قبال ایران باید از توافق داخلی بهره‌مند باشد و از این رو درباره گام‌های بعدی مرتبط با ایران با کنگره مشورت می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «دیپلماسی راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، اما برداشتن گام‌هایی خارج از این چارچوب هم از گزینه‌های موجود است.»

علی خامنه‌ای رهبر ایران تلویحاً مسئولیت توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را پذیرفت و خواستار حل‌وفصل اختلاف مجلس و دولت در رابطه با تمدید بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران شد. طبق توافقی که در پی سفر اخیر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران انجام گرفت، ایران تا سه ماه دیگر اجازه نظارت به بازرسان آژانس را تمدید کرد.

خامنه‌ای که امروز دوشنبه 22 فوریه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان سخن می‌گفت، تصریح کرد: بین کاری که دولت کرده و آن برداشتی که مجلس دارد، اختلاف نظری وجود دارد، این اختلاف نظر را باید حل کرد. وی ادامه داد: مجلس و دولت اختلاف نظر امروزشان را حل کنند که نشان‌دهنده دو صدایی نباشد.

رهبر ایران همچنین با انتقاد از مواضع اروپاییان در رابطه با بازگشت بدون قیدوشرط و سریع ایران به برجام، اظهار داشت: ‏ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران 20درصد نخواهد بود. مثلاً برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به 60درصد هم برسانیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم